עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

בדיקת מיקוד ראייה

בציבור הרחב מוכר המונח מיקוד ראיה בהקשר של בדיקת תפקודי ראיה. למרות שהמינוח הזה איננו נפוץ בחוגים רפואיים מקצועיים, נשתמש בו כאן בשל פשטותו והיותו ידוע מאוד. רק נדגיש כי מיקוד ראיה לא תקין יכול להצביע על כל מיני סוגי בעיות ומצבים רפואיים, לכל מצב אפשרויות טיפול משלו. 

איך מזהים בעיה במיקוד הראיה 

הסימפטומים שנובעים מהבעיה מגוונים. לעיתים, הם מלווים בכאב או צריבה ולעיתים לא. תיתכן ראייה מטושטשת (ראייה ירודה) או כפולה, קושי בראייה מקרוב (קריאה) או מרחוק. הסתגלות איטית של העין, למשל במעבר מראיה קרוב לראיה לטווח בינוני או רחוק. סימפטומים נוספים כוללים כאבי עיניים או בארובת העין, לעיתים כאב ראש, סנוור ועוד. 

בשל מה נוצרת בעיה במיקוד הראיה 

בעיות במיקוד הראייה עשויות לנבוע מסיבות שונות. להלן חלק מהן ואיך הן מתבטאות:

  • קושי במיקוד – בעין ישנו חלק שמסייע למעבר בראיה בין טווחים שונים. זהו מעין מקביל לחלק של המצלמה שנקרא “זום”. מתבטא באי גמישות של העדשה, קשה להתמקד בראיה לקרוב. 
  • התכנסות לקויה של העיניים, לעיתים בשעה שמביטים לטווח קרוב ולעיתים כאשר מביטים רחוק. קושי להפנות את שתי העיניים לאותה נקודה רצויה. זה עשוי להתבטא בקושי בקריאה. 
  • קיים גם מצב הפוך, קושי בהרחקת העיניים כראוי (זה נקרא התבדרות). 
  • בגדול, יש עוד תופעות של ליקויים במיקוד הראיה. בדרך כלל, דרכי הביטוי הן חוסר סנכרון בין שתי העיניים. מכיוון שראייה דו עינית נותנת יכולת להבחין בעומק, קיים קושי לראות בתלת ממד. 

איך מטפלים בקשיי מיקוד ראיה 

כאמור, מיקוד ראיה זהו שם קצת כללי, לשורה של ליקויים או תופעות שמפריעות לראייה בטווחים שונים, חדות ראיה ועוד. לאחר אבחון, ניתן להמליץ על כל מיני טיפולים או התערבויות. אפשרות לדוגמא הינה שימוש במשקפים המותאמים לסוג הליקוי. דרך נוספת: ישנן טכניקות של תרגול העין והראיה, בצורה שמאפשרת להתגבר על הליקוי או לשפר בצורה יפה את הראיה. בהקשר זה, נדגיש כי תרגול מאפשר להשיג תוצאות מצוינות, אך יש צורך בשיתוף פעולה של המטופל וכמובן גם סבלנות.

 

קרא עוד על בדיקת ראייה למשקפיים >>