עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

האייפד ככלי לתקשורת תומכת חילופית

תקשורת היא צורך בסיסי וגם זכות בסיסית של בני אדם. לכל אחד ואחד, בלי הבדל בעוצמת הפגיעה והנכות, יש הזכות הבסיסית לעצב את איכות החיים שלו דרך תקשורת.

תקשורת בין בני אדם מתקיימת באמצעות שפה ודיבור, אך ישנם ילדים ומבוגרים שאינם יכולים לתקשר באמצעות שפה דבורה. ״תקשורת תומכת וחליפית״ או בראשי התיבות תת״ח מאפשרת מתן אמצעי תקשורת לילדים ולמבוגרים אשר מתקשים לדבר או להביע עצמם מסיבות שונות, כמו נכות פיזית או אוטיזם וכד׳.

השימוש באמצעי תת״ח מאפשר לילד או למבוגר הלא מדבר/מתקשר דרך לביטוי עצמי, לתקשורת עם סביבתו, להבעת צרכיו או רצונותיו, ואף ליצירת קשרים חבריים ורגשיים ולהיות חלק בלתי נפרד ופעיל מהחברה שסביבו.

הרעיון הכללי הינו שהילד/הבוגר ידבר באמצעות הצבעה על תמונות או סמלים המביעים את התוכן אותו הוא רוצה להפיק במקרה של לוח תקשורת מודפס, או ילחץ על כפתורים של מחשב / אייפד או של מכשיר פלט קולי אשר משמיעים את התוכן אותו הוא רוצה להעביר לבן השיח.

 

אייפד הינו מחשב אישי נישא מתוצרת חברת אפל ועליו ניתן להתקין אפליקציות.

כיום יש בשוק אפליקציות תקשורת המסוגלות להחליף וביעילות רבה לעיתים קרובות את לוח התקשורת המודפס המסורתי, חלקן חנמיות וחלקן בתשלום.

 

המעלה הגדולה שיש ללוח תקשורת באייפד על פני אחיו המודפס הוא שהראשון גם יכול להקריא את המילה/המשפט הרצוי ובכך להסב את תשומת הלב של הסובבים לרצונו של המשתמש לשוחח, כמו״כ ההקראה משמשת כמודלינג – דוגמא לצורת אמירה נכונה ובכך למעשה מעודדת דיבור.

יתרון נוסף ומשמעותי הוא גמישותו של הלוח והיכולת לשנות אותו ולהוסיף מילים במהירות ובמיידי.

חסרונו כמובן הוא המחיר הגבוה יותר….

 

חשוב לדעת!

כיום משרד החינוך דואג לאייפד עם אפליקציית תקשורת (או מחשב תקשורת) לכל ילד שזקוק לכך. הרכישה מתבצעת דרך מוסדות הלימוד והזכאות מתחדשת אחת לכמה שנים. את הבקשה מגישה קלינאית התקשורת שעובדת עם הילד באמצעות קול קורא שמפרסם משרד החינוך מידי שנה. גם משרד הבריאות מממן מחשב תקשורת בהתאם לתנאים שונים. ניתן לעיין באתר המשרד.

 

האפליקציה הנפוצה ביותר היא ״touchchat”, האפשרויות בה רבות מאד והיא נוחה לתפעול. לאחרונה נכנסה לשוק גם אפליקציה ״גריד 3״ שבמקור פותחה למחשבים במערכת הפעלה של חלונות, אך כאמור ניתן כיום למצוא אותה גם עבור ios לאייפד. יש המבדילים בין טאצצאט לגריד בכך שהראשונה קלה יותר עבור משתמשים בתפקוד נמוך יותר והשניה בעלת אפשרויות מורחבות עבור משתמשים מתקדמים. באפליקציות החינמיות ניתן למצוא את ״קול עברי״.

 

רוב האפליקציות לתקשורת מגיעות עם לוחות מוכנים לשימוש מיידי אך כמובן שישנה האפשרות של בניית לוחות מותאמים אישית באופן עצמאי. בגן או בבית הספר של ילדכם תבנה את הלוחות קלינאית תקשורת.

מאת: ויזוקל

אילה דויטש, בת 28, בעלת תואר ראשון (אקוו) בחינוך מיוחד, עובדת שנים עם ילדים עם לקויות תקשורת לצד מנתחות התנהגות וצוות פרא רפואי מנוסה בגני תקשורת ובעבודה ביתית, ניסיון רב בשילוב, מומחית בתפעול טכנולוגיה מסייעת והכנת חומרי למידה מותאמים. |