עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

הגשת תביעה לפיצויים בעקבות כשלי איטום

כשלי איטום – מה חשוב לדעת?

כשלי איטום הפכו לנפוצים יותר ויותר בשנים האחרונות והם נובעים על רקע ביצוע עבודות איטום לקויות ורשלניות מצד היזמים והקבלנים בפרויקטים השונים למגורים. כשלים אלו עלולים להוביל לבעיות איטום שונות בשטח הנכס וביניהן: הצפות מים, רטיבות על גבי קירות, סימני עובש, פטריות, טחב וריחות לא נעימים. חשוב לציין שבחלק מהמקרים בעיות האיטום השונות מתגלות בדיעבד, ולכן יש לעקוב אחר ההתפתחויות, לצלם, לתעד, להודיע לקבלן הבניה ולהקפיד על רצף התיעוד וההודעות.

מספר מילים על תקופת הבדק ובדיקות בדק בית

בעת רכישת נכס חדש מקבלן, עומד לרשות הרוכשים פרק זמן שבמהלכו כל ליקוי בניה יתוקן על ידי הקבלן. פרק זמן זה מכונה: תקופת הבדק והוא נמשך מספר שנים ממועד האכלוס ובהתאם לסוגי הליקויים הקבועים בחוק. כפי שצוין לעיל, כשלי איטום, מהווים את אחד מסוגי ליקוי הבנייה הנפוצים ביותר בישראל, ולכן, מומלץ לכל אילו מבינכם העתידים לאכלס את הנכס החדש עליו שילמו במיטב כספם, לבצע מעקב בבדיקה עצמית בכל חלקי הנכס מעת לעת ובמיוחד בתקופת החורף ואף מיד לאחריה.

ככל שקבלן הבניה ייענה לבקשתכם ויטפל בבעיות הרטיבות ו/או הנזילות, יש להמשיך ולעקוב אחר ההתפתחויות בעונות החורף הבאות בתקווה שהבעיות נפתרו.

ככל שבעיות האיטום חוזרות על עצמן, יש לדרוש מקבלן הבניה להמשיך ולטפל בנכס ובמקביל לתעד כל שלב כראוי.

במקרה שכשלי האיטום חוזרים על עצמם שוב ושוב והקבלן לא מצליח להתמודד איתם, מומלץ להודיע לקבלן על כוונתכם לפנות לקבלן איטום פרטי שיסייע לכם במתן מענה.

בדיקת איטום מקיפה ומקצועית – כיצד?

בדיקות המתיימרות להיות בדיקות מקיפות ומקצועיות מיושמות כחלק מביקורת המכונה “בדק בית”. בדיקה זו משלבת בתוכה מספר בדיקות שאין להן כל יכולת אמיתית לאיתור ליקויים וכשלים בתשתיות האיטום הקיימות בשטח המבנה.

אף בדיקה, לא באמצעות מצלמה תרמית, לא באמצעות מד לחות (פרוטימטר) ואף מכשיר אינם יכולים לגלות כשלים במערכות האיטום לרבות, בדיקת איטום בגג, בדיקת איטום של משטחי הריצוף, בדיקת איטום של קירות הפנים והחוץ ובדיקת איטום של מפתחי הדירה כגון: חלונות, דלתות וכו’.

מי שטוען שבדיקה כזו יכולה לתת מענה כדי לדעת היכן מקורות הכשלים, טועה ומטעה.

מה קורה במקרים בהם מתגלים ליקוי בניה בתחום תשתיות האיטום?

ממצאי בדיקת האיטום הנערכת על ידי אנשי בדק בית מוסמכים ומנוסים, מוגשים למזמין הבדיקה (בעל הנכס ברוב המקרים) באמצעות דו”ח סיכום המהווה חוות דעת מקצועית לכל דבר ועניין, לרבות, לצרכים משפטיים לניהול תביעה משפטית אל מול קבלן הבניה בכל הנוגע לאחריותם לתיקון ממצאי הליקויים.

דוחות או חוות דעת אלו המפרטות בתוכן גם עלויות כספיות לביצוע התיקונים בליקויים שהתגלו, הן הטעות הגדולה ביותר שבעל נכס יכול לבקש בבואו לתבוע את קבלן הבניה.

חוות הדעת המוגשות לקבלן הבניה במטרה לחייבו לבצע את התיקונים במהלך תקופת הבדק, ברוב המקרים מהווה חרב פיפיות ובעל הנכס שסבר כי בכך יקדם את ענייניו, גורם במו ידיו נזק משפטי שעולה בכסף רב ובעוגמת נפש רבה בכדי לתקנו.

עדיף ואף מומלץ להמתין לזיהוי סימנים היכולים להעיד על בעיות איטום וכשלים בתשתיות האיטום, בטרם תבוצע כל פעולה ובטרם תפנו לקבלת חוות דעת מקצועית לאיטום ו/או חוות דעת ל”בדק בית” וזאת מבלי לחשוש לפספס את תקופת הבדק.

על בעלי הדירות לזכור שגם אם לא התגלו בעיות איטום בתקופת הבדק, ישנם עד 7 שנות אחריות מיום קבלת מפתחות הנכס שבהן ניתן לתבוע את הקבלן.

אמנם נכון הוא כי לאחר תקופת הבדק, מוטלת על בעל הנכס החובה להוכיח כי הבעיה נובעת מכשלים אשר להם אחראי קבלן הבניה, אך אם יתנהל בעל הנכס באופן ראוי, יזכה לרוב לקבל מענה בסיוע בית המשפט.

יש דבר כזה איטום אחת ולתמיד.

אין דבר כזה בעיית איטום שאינה ניתנת לפתרון.

אריאל – קבלן רשום המציע מגוון רחב של פתרונות איטום עם 40 שנות ניסיון.

אצלנו ב- “אריאל איטום, ייעוץ וחוות דעת מקצועית“, תוכלו להבטיח לעצמכם מגוון ייחודי של עבודות וייעוץ בתחום האיטום, כגון: איטום מרתפים תת-קרקעיים, איטום גגות מרוצפים, איטום חדרי רחצה, איטום מקלחות, איטום גגות.

בגין כל אחד מהתחומים הנ”ל, אריאל מתחייב:

  • לפתרון ולא רק למפרט טכני.
  • ל- 3 שנים אחריות.
  • להשבת כספים במקרה של כשל ( לא פתרנו – לא שילמת ! ).

בנוסף, אריאל הינו מוסמך לערוך חוות דעת מקצועיות, משמש כעד מומחה וכבורר בתחום האיטום.