עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

כך תבחרו פרקט למשפחה

החלטתם לשדרג את הבית שלכם ברצפת פרקט. אתם לא לבד, מכיוון שמדובר באחת המגמות המשמעותיות בתחום העיצוב בשנים האחרונות.

כאשר אתם מתחילים לבחון את הנושא לעומק אתם מבינים שהוא רחב הרבה יותר מכפי שחשבתם תחילה. יש כיום היצע רחב מאד של פרקטים, לכל אחד מהם יש מאפיינים ויתרונות משלו. הבחירה של הפרקט צפויה להשפיע לא רק על המחיר, אלא גם על התחושה שהפרקט מעביר, על נוחות השימוש, על העמידות וכמובן, גם על המחיר. לפניכם מספר דגשים שיסייעו לכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר.

 

שורה ארוכה של אפשרויות

האבחנה העיקרית בין פרקט אחד למשנהו היא בהתאם לחומר הגלם ממנו עשוי הפרקט. בחירה מקובלת מאד היא פרקט מעץ מלא (או עץ גושני), שיהיה עשוי בצורה המסורתית משכבה אחת של עץ. זהו פרקט הנחשב לאיכותי במיוחד, ושכולל מראה ייחודי המשלב בין טבעיות מצד אחד (הגוון שלו הוא גוון העץ הטבעי) ויוקרה מהצד השני. החסרונות העיקריים של הפרקט הם רגישות לנזקים דוגמת רטיבות או חום גבוה, וכמובן – תג מחיר גבוה ביחס לסוגים אחרים של פרקטים.

פרקט מעץ שכבתי, הסוג השני, מיוצר משכבה אחת או משתי שכבות של עצים הנחשבים לזולים יותר מאשר העץ המלא. יש שיחשבו שהמראה שלהם הוא פחות קלאסי או אפילו פחות אסתטי, אבל מנגד הם מאופיינים דווקא בעמידות גבוהה לאורך זמן. ניתן למצוא סוגים איכותיים יחסית של פרקטים מסוג זה שיספקו את המראה הרצוי.

הבחירה האטרקטיבית ביותר מבחינת איכות פרקט סינטטי, המכונה גם פרקט למינציה. חומר הגלם המשמש להכנתו הוא שרף (מלמין), שמדמה את מראה העץ בצורה מרשימה מאד – בעיקר בזכות ציפוי העץ המונח עליו. יש שיטענו שהמראה שמקבלים דרך הפרקט האסתטי הוא פחות אטרקטיבי, אבל העמידות שלו נחשבת לגבוהה במיוחד.

מהם השיקולים שיש להכניס לתהליך הבחירה?

גם כאשר מבינים מהם המאפיינים העיקריים של כל פרקט, לא בהכרח יהיה פשוט לדעת מה הכי מתאים לצרכים הנקודתיים שלכם, למאפייני הבית או לתקציב. כן צריכה להיות השפעה ברמה הכללית למספר הנפשות הפועלות בבית, ולו מכיוון שמאפייני התא המשפחתי יכולים להשפיע על השימושיות ועל הצורך בתחזוקה של הרצפה. בבתים “מועדים לפורענות”, דוגמת בתים עם ילדים קטנים ו/או עם בעלי חיים, רצוי לבחור בפרקטים עמידים יחסית. יכול להיות שבבתים אלה הפרקטים מעץ מלא יהיו פחות מתאימים, כי כל הסיכונים של הפרקט שהוזכרו מעלה עלולים להתגשם. מצד שני, רוב הפרקטים המוצעים כיום עומדים בדרגות איכות גבוהות ביותר, כך שהצפי הוא שהם יישמרו היטב לאורך זמן בכל מקרה.

מבחינת עיצוב הפרקט, נראה שהשמיים הם הגבול. כל אחד מהסוגים של הפרקטים מוצעים בשוק בשלל טקסטורות וגוונים, שאותם ניתן להתאים לטעם האישי של בני הבית ולפריטים עיצוביים אחרים (למשל, רהיטים קיימים). פעם טענו שפרקטים מעץ מלא מתאימים בעיקר לאנשים מבוגרים יותר בעלי טעם קלסי, אולם נראה שהגבולות האלה מטושטשים כיום יותר מאי פעם.

המאמר באדיבות – https://www.wood-gallery.co.il/