עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

כל הדברים שחשוב להתייחס אליהם בדרשה

אירוע המצווה הוא אחד האירועים המרגשים ביותר שיחגוג הילד הבוגר וגם אתם כמשפחה. חלק בלתי נפרד וישנם אלו שיגידו כי המהותי ביותר באירוע המצווה, הוא חלק הדרשה: הנאום אותו נושא הילד החוגג בפני קהל האורחים. ישנם הילדים שכותבים את הדרשה בצורה עצמאית, בעוד ישנם אלו המסתייעים בהוריהם. כך או כך, כדאי שתיצמדו אל המתווה הבא שידריך אתכם לגבי הנושאים החשובים ביותר שאליהם כדאי להתייחס בנאום זה.

חלק ראשון: לברך את כל האורחים:

חשוב לזכור כי אל אירוע בר מצווה בכותל הגיעו כל היקרים שלכם: המשפחה הקרובה והחברים הקרובים ביותר. במרבית המקרים, אירוע המצווה נערך באמצע השבוע, כך שיהיה יפה מאד שתשקפו את ההערכה שלכם כלפי האורחים שעצרו את שגרת היום שלהם על מנת להגיע ולחגוג יחד אתכם. על כן, את הדרשה יש לפתוח בברכה לכל האורחים ולהודות להם על שהם בחרו להגיע ולחגוג את היום המאושר של הילד ושלכם כמשפחה. נקודת פתיחה שכזו יוצרת קירבה והמון פירגון, אל תוותרו עליה.

חלק שני: תרגום רגשותיו של הילד:

למרות שנדמה כי ישנו מתווה ברור וקבוע לדרשה, הרי שכדאי לתת לה גם פרשנות אישית. על כן, את החלק הבא בדרשה כדאי לתת לילד לכתוב בכוחות עצמו, כאשר לאחר מכן אתם תוכלו לשכתב ולערוך את הדברים לרמה כזו שתהיה מכובדת מספיק בכדי להקריא אותם באירוע המצווה. בחלק זה הילד שלכם יוכל לתאר את רגשותיו, לספר על השנים שעברו ועל התקוות שלו לשנים שיבואו. בחלק זה הוא גם יכול לשלב אנקדוטה מצחיקה, לספר על הכימיה המשפחתית ועל תחומי העניין שלו.

חלק שלישי: התחייבותו של הילד כאדם בוגר:

חלק זה בדרשה צריך להיות מוקדש להתחייבויות שלוקח על עצמו הילד שלכם כאדם בוגר. כידוע, אירוע המצווה נחגג בסימן המעבר מילדות אל בגרות. בעוד ימי ההולדת הקודמים נחגגו באווירה ילדותית יותר, אירוע זה מסמל את הבגרות ואת הצעדים הראשונים אל עבר עולמם של המבוגרים. על כן, תוכלו יחד עם ילדכם לכתוב כמה התחייבויות שהילד יכול לקחת על עצמו כאדם בוגר – החל מסיוע במטלות הבית, דרך עזרה עם אחיו הקטנים ועד התחייבות להתמיד בלימודיו.

חלק רביעי: מכבדים את מי שלא זכו להגיע למעמד:

חלק זה מיועד למשפחות שחוגגות את אירוע המצווה המרגש בהרכב חסר. כדרך העולם, לא תמיד נוכחות האורחים באירוע היא הנוכחות המלאה לה הייתם מקווים, בין היתר בעקבות בני משפחה מבוגרים שלא זכו להגיע למעמד. יהיה מכבד ונכון להזכיר גם אותם בחלק הדרשה, בעיקר בעת שמדובר על בני משפחה ממעגל קרוב מאד. מדובר על שורה אחת בלבד שנותנת המון כבוד לאלו שאינם, ומכבדת גם אתכם כמשפחה החוגגת את יום ההולדת ה-13 בירושלים.