עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

למה צריך קורס עזרה ראשונה?

מבט חטוף על כותרות העיתונים מגלה לנו כמה סכנות אורבות לנו מחוץ לבית. תאונות דרכים הפכו למכת מדינה, פיגועי טרור נעשים כמעט שגרתיים וגם התקריות האלימות במקומות הציבוריים לא נעלמות מעיננו.

אם כל אלה לא מספיקים, הרי שגם בחדר הכושר ובבריכה העירונית אנחנו עשויים למעוד ולהחליק, ובטיול המשפחתי אורבים סיכונים אחרים לחלוטין.

אז נכון, אנחנו לא אמורים להסתגר בבית ולחמוק מהמציאות שם בחוץ, אבל עם קורס עזרה ראשונה נדע לכל הפחות מה לעשות במצבי חירום.

 

אנשי המקצוע המחויבים בהשלמת קורס עזרה ראשונה

קורס עזרה ראשונה הוא ללא ספק כלי משמעותי מאוד, והחוק בישראל מגדיר כמה אנשי מקצוע המחויבים להשלים את הקורס הזה בהצלחה. יש בכך לא מעט היגיון. למשל, מציל בבריכה העירונית חייב לדעת איך להגיב לאדם שטבע ואיבד הכרה, או מה עושים כאשר אדם מחליק ופורק את הכתף. באופן דומה, המטפלת במעון אמורה לספק מענה מדויק לילד שנחנק מצעצוע או נופל מהמגלשה, ולכן החוק מחייב את מפעילות המעונות ואת נשות הצוות להשלים קורס נאמני עזרה ראשונה.

 

קורס נאמני עזרה ראשונה – והריענון

אם כן, קורס נאמני עזרה ראשונה הוא הקורס המחייב מבחינת המטפלות והסייעות, והאמת היא שיש המון היגיון מאחוריו. הילדים שלנו מבלים חלק ניכר מהיום בין כותלי המעון, כשהם אוכלים, משחקים ומשתוללים. בין אם הם מתמודדים עם אלרגיה לרכיב מזון או עם אסטמה, ובין אם ברגע אחד של היסח הדעת הם מועדים מגובה ונפצעים, טיפול מידי הוא הדבר הבסיסי והחשוב מכל. אם כן, הצוות שנמצא במקום חייב לדעת מה לעשות, איך לזהות את הבעיה ובעיקר איך לטפל בה. קורס ריענון עזרה ראשונה – דרישה נוספת בחוק – הוא זה שמאפשר לצוות להמשיך ולתרגל את הפעולות השונות מדי שנתיים, גם אם עדיין לא “זכו” להתנסות במצב חירום אמיתי, וגם אם אפשר לקוות שלעולם לא יגיע הרגע שבו יצטרכו להתנסות.

 

קורס 22 שעות – גם להורים

באופן כללי ניתן למצוא היום קורסים בהיקפים משתנים, לרבות קורס 22 שעות או קורס מעמיק יותר המתפרש על פני 44 או 88 שעות. לצד אנשי המקצוע המחויבים בהשלמת הקורסים, הם מיועדים ומתאימים גם להורים שרוצים לישון קצת יותר טוב בלילה, ולמי שמעדיף להגיע מוכן לכל תרחיש, לרבות מפגש אקראי עם עובר אורח שאיבד הכרה ברחוב. תהא הסיבה שלכם אשר תהא, אין ספק שהידע שתקבלו יאפשר לכם להגיע ערוכים לכל אירוע ומוכנים לכל סיטואציה. שבר ברגל או פריקת כתף יפחידו אתכם פחות, תדעו איך לבצע החייאה וגם תהיו מתורגלים בחבישת פציעות ובהתמודדות עם נשיכה של בעל חיים או עם התחשמלות.

 

הנושאים המרכזיים שתלמדו בקורס

כשאתם נרשמים לקורס במכללה או לסדנת העשרה, אתם בוודאי רוצים לדעת מה אתם עומדים ללמוד. באופן דומה בהחלט כדאי להבין מה תלמדו במסגרת קורס עזרה ראשונה, ואילו כלים תקבלו בו. רשימת הנושאים הנכללים בקורס של מלער היא רשימה מכובדת שמבוססת על ההבנה כי רק השלב בין ידע תיאורטי לתרגול מעשי הוא זה שיאפשר לנו להגיע מוכנים למצבים השונים. לכן כוללים הקורסים את הנושאים העיקריים שלהלן (אבל לא רק אותם, כמובן).

 • מה היא עזרה ראשונה ומה המטרה העיקרית שלה?
 • איך בנוי גוף האדם ואילו תהליכי חיים בסיסיים צריך להכיר?
 • איך פועלות מערכות העצבים והנשימה, ואיך פועלת מערכת הלב וכלי הדם?
 • איך מגישים עזרה ראשונה ומה סכמת הטיפול הנכונה?
 • איך מבצעים החייאה אצל ילודים, תינוקות ומבוגרים?
 • מה היא מחלה ואיך מזהים מחלות שונות?
 • כיצד מגיבים להתקף לב או למחלות לב אחרות?
 • מה הם שבץ מוחי ואפילפסיה, ואיך מתמודדים איתם בשטח?
 • אילו מצבים נשימתיים יש ומה ההבדלים עיקריים ביניהם?
 • איך מסייעים לאדם שנפגע מחום או קור קיצוניים?
 • אילו פגיעות אפשריות בשלד וכיצד מגישים סיוע לנפגעים?

 

חשיבות התרגול המעשי

רשימת הנושאים שהוזכרה כאן היא חלקית בלבד, אבל היא בהחלט משקפת את החשיבות העצומה של הידע הנלמד. קורס עזרה ראשונה למדריכי כושר או לגננות, וגם קורסים המותאמים לאנשי מקצוע אחרים או להורים, הם אלה שמעניקים את כל הידע באופן מקיף, יסודי ומעמיק. אלא שלצד הרקע תיאורטי וההכרות עם האנטומיה, השלד ומצבי החירום השונים, קורס 22 שעות כולל שעות תרגול משמעותיות מאוד. יש לכך חשיבות עליונה, שכן ברגעי האמת נתקשה לנסות ולשחזר את הידע התיאורטי או להסיק ממנו איך לפעול. מנגד, תרגול וחזרה על תהליך ההחייאה או החבישה, לדוגמה, זהו התרגול שיעזור לנו להגיע מוכנים יותר ברגע האמת.

 

קורס ריענון עזרה ראשונה

מי שמחויב להשלים קורס עזרה ראשונה מחויב גם להמשיך ולשמר את הידע הזה. למעשה, החוק קובע כי יש להשלים קורס ריענון עזרה ראשונה מדי שנתיים, ובמסגרת הזו נדרשות 8 שעות לימוד. זוהי ללא ספק הזדמנות טובה לחזור על הנושאים המרכזיים, לתרגל פעולות שלא תורגלו מאז השלמת הקורס המקורי ולהכיר שינויים וחידושים. כך, אם תיק העזרה הראשונה השתנה או אם נכנסו תקנות חדשות (כדוגמת החוק המחייב הצבת דפיברילטור במקומות ציבוריים), קורס ריענון עזרה ראשונה הוא המקום שבו ניתן להכיר לעומק את התקנות, את הדרישות ואת השינויים המרכזיים.

 

עדיף ללמוד ולא להשתמש לעולם

רוב הקורסים שאנחנו משלימים לאורך הדרך הם קורסים שמעשירים את עולמנו ומאפשרים לנו לעסוק בתחביבים חדשים או להרחיב את תחומי האחריות שלנו בעבודה. הרעיון הזה מנוגד לחלוטין למהותו של קורס נאמני עזרה ראשונה ושל קורסים אחרים בתחום, שכן את הידע הזה אנחנו מקווים שלא נצטרך לעולם. ביצוע פעולות החייאה, הפעלת דפיברילטור, טיפול בכוויות או סילוק גוף זר, כל אלה תרחישים שמעוררים ברוב האנשים חשש אמיתי ומוצדק. יחד עם זאת, עדיף לדעת מה לעשות גם אם לא נשתמש בידע הזה – מאשר לגלות ברגעי האמת שאין לנו את היכולת להגיש עזרה לילד, לעובר אורח או לאדם קרוב.

 

התאמת קורס עזרה ראשונה לכל צורך

קורס 22 שעות יכול להתאים לכל איש מקצוע, לכל ארגון ולכל אדם. עם זאת, במקרים רבים ניתן להתאים את הקורס לקהל היעד, למשל במצב שבו בעל העסק מחליט לקיים הדרכה ממוקדת לעובדים. כך, מנהל חדר הכושר יכול להרכיב קורס עזרה ראשונה למאמנים שיספק את הידע הדרוש לעובדי המכון כדי שיוכלו להעניק סיוע למתאמן שמאבד הכרה או מתקשה לנשום בזמן האימון. גם מנהלת המעון תוכל להציע קורס נאמני עזרה ראשונה המיועד לעובדות המעון ולדרישות החוק המחייב אותן להשלים את הקורס. 

 

איך בוחרים קורס מתאים?

מערכת הלימודים בהחלט חיונית, אבל קורס עזרה ראשונה מחייב גם התאמה לצרכים שלכם – וגם תרגול מעשי וליווי מקצועי של צוות מיומן. אם כן, בבחירת קורס נכון רצוי לתת דגש לא רק לתוכן הלימודים אלא לזמן התרגול, לסבלנות של צוות ההדרכה ולשיטת הלימוד. ככל שהקורס מתנהל באופן מקצועי והתרגול מאפשר לכל המשתתפים להרגיש בטוחים יותר בביצוע החייאה או חבישת פציעות, כך הוא יעיל ונכון יותר. תוכלו להתרשם מהקורס דרך אתר האינטרנט של החברה או דרך הרשתות החברתיות, וכמובן לקבל המלצות מבוגרי קורסים אחרים. רק כך תדעו שאתם מקבלים את הידע הפרקטי והטוב ביותר – מהצוות הטוב ביותר. 

 

קורס עזרה ראשונה – חשוב לכולם

בפשטות נוכל לומר שהשלמת קורס עזרה ראשונה אמורה להוות מטרה לכל אזרח במדינת ישראל. כשאנחנו מוקפים בסכנות מכל עבר – בכביש, בעבודה ואפילו בחופשה – המוכנות שלנו היא החשובה מכל. כך נדע להגיב נכון אם במהלך חופשה ניתקל באדם טובע, אם בזמן האימון בחדר הכושר נזהה אדם המתקשה לנשום או אם הילד יבלע חפץ ויפגין סימנים של חנק. אלו הן סכנות ריאליות ומוכרות היטב, ורק אם ניערך לקראת תרחישים אלה נוכל להגיע אליהם מוכנים ולהגיב בצורה מהירה, יעילה ונכונה.

 

טיפול מהיר מציל חיים

מעל לכול, הידע שתקבלו במסגרת הקורס שבו תבחרו הוא הידע שיכול להציל חייו של אדם אחר. בין אם מדובר בילד שלכם, בשכן או בעובר אורח שלא פגשתם מעולם, התרגול והכלים שתקבלו במסגרת קורס עזרה ראשונה (ובמסגרת קורס ריענון עזרה ראשונה כמובן) הם שיעשו את ההבדל הגדול. ללא עזרה מהירה ומידית עשוי האדם להתמודד עם פגיעה חמורה יותר, ובמקרים רבים זהו הסיוע הראשוני שמציל חיים. עם זאת, רק מי שיודע איך נכון להגיב לכל תרחיש רצוי שיפעל, שכן פעולה שגויה עשויה להוביל לנזקים לא מבוטלים. אילו ניתן היה לשלב את לימודי העזרה הראשונה בבתי הספר או במכללות, זו הייתה יכולה להיות דרך נהדרת להעביר את הידע לכל אדם באשר הוא, אבל עד שזה יקרה – נוכל לכל הפחות לקבל את הידע בעצמנו.

 

קורס עזרה ראשונה – לא מחכים

כמו שאתם בוודאי מבינים בשלב הזה, קורס עזרה ראשונה טומן בחובו המון יתרונות משמעותיים מבחינת אנשי המקצוע השונים, כוחות הביטחון וההצלה, וגם האזרחים התמימים ועוברי האורח. לכן, בין אם אתם מקימים מעון או מכון כושר, ובין אם אתם רוצים לדעת מה עושים כשנתקלים במצב חירום, הידע שתקבלו במסגרת הקורס הוא זה שישפיע על התוצאה הסופית. אם כן, זה הזמן לבחור את הקורס המתאים לכם, ללמוד, לשאול, להבין ובעיקר לתרגל. כך לא תיתפסו מופתעים לעולם, ותוכלו להציל חיים. אתם מוזמנים לקבל מידע נוסף ולהירשם כבר עכשיו לקורס עזרה ראשונה 22 שעות, וליהנות מהליווי המקצועי של צוות מלער. הסבלנות, היחס האישי וההתאמה לצרכים הייחודיים שלכם – אלה המאפיינים שהופכים את הקורס הזה לכלי יעיל גם עבור אנשי המקצוע וגם עבור ההורים שרוצים לישון טוב יותר בלילה, בידיעה שיוכלו להגיש סיוע מהיר ומדויק לילדים שלהם.

מזרק אפיפן

כמו כן במידה ולילדכם ישנה רגישות אלרגית מזרק אפיפן כבר מחויב שימצא במוסדות החינוך ולכן יש לוודא שמזרק אפיפן נגיש לכם מחוץ למסגרות אלו.