עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

מהן מערכות גילוי אש ומה נדרש להתקינן

מערכות גילוי אש הן מערכות מבוססי גלאים שתפקידם לזהות ולהתריע על מקור אש בשטח מבנים. מערכות אלו מותקנות בכל סוגי המבנים מדירות ובתים פרטיים, דרך משרדים, חנויות ובתי עסק נוספים ועד למבני ציבור, מבני מגורים ומבני תעשייה.

חשיבותה ונחיצותה של מערכת גילוי אש

על פי נתוני הרשות לכיבוי והצלה, עולה כי שליש מהדליקות/שריפות פורצות בשטח מבנים, ומכאן נובעת חשיבותה של מערכת גילוי אש שתפקידה לזהות ולהתריע על התפרצות דליקות ושריפות, ובכך לפעול גם לפינוי המבנה וגם ליישום פעולות כיבוי מידיות באמצעות מערכות אוטומטיות לכיבוי אש ו/או באמצעות קריאה לכוחות הכיבוי ו/או יישום פעולות כיבוי באמצעות ציוד כיבוי אש כזה או אחר. זיהוי מיידי של האש, יכול לסייע רבות לכיבוי מקורות האש באופן מהיר טרם התפשטות האש ובכך למעשה למנוע נזקים בלתי הפיכים למבנה ולציוד המוחזק בו והכי חשוב בהצלת חיים אדם.

מערכות גילוי אש – כיצד הן פועלות?

כפי שציינו לעיל, מערכות גילו אש הן למעשה מערכות מבוססי גלאים, כאשר קיימים 4 סוגי גלאים עיקריים הכוללים: גלאי עשן  הידועים לזהות עשן היוצא משריפה, גלאי חום היודעים לזהות את החום היוצא משריפה, גלאי להבה היודעים לזהות את גלי האור מתוך להבות האש וגלאי פחמן חד חמצני היודעים לזהות פחמן חד חמצני שהוא למשעה תוצר של שריפה/דליקה.

מבין כל סוגי הגלאים המופיעים לעיל, גלאי עשן הם הגלאים הנפוצים ביותר במערכות לגילוי אש. יחד עם זאת, במערכות כיבוי אש מסוג ספרינקלרים מותקנים גלאי חום על גבי כל ספרינקל (מתז) היודע לזהות את מקור החום ובכך להפעיל את המתז ולהעביר דרכו זרם מים לאזור הנקודתי בו זוהה חום חריג.

התקנת מערכות גילוי אש  – מה חשוב לדעת?

התקנתה של מערכת גילוי אש כזו  או אחרת, חייבת להיעשות על ידי אנשי מקצוע, כאשר גודל המערכת ומספר הגלאים המותקנים בה נקבע על ידי יועץ בטיחות אש. כיום, ברוב המערכות המתקדמות לגילוי אש, מותקן התקן אלקטרוני המכונה רכזת שתפקידו לקבל קריאות מגלאי האש ולהחליט בזמן אמת מתי להפעיל התראות שריפה באמצעים שונים כגון: אמצעי שמע (צופרים, אזעקות וכו), אמצעים ויזואליים (הבהוב אורות וכו) ואמצעי חייגן המפנים קריאה מיידית לכוחות הכיבוי וההצלה. כמו כן, תפקידו של ההתקן האלקטרוני במערכות גילוי אש הוא לבצע בדיקה על בסיס קבוע לגבי תקינות הגלאים. התקנת מערכות גילוי אש מחייב אישור התקנה ע”י מכון התקנים, ולכן הדבר מחייב רכישה של גלאי אש אך ורק מבתי עסק המוסמכים לצורך כך. היקף הגלאים המותקנים במערכת נקבע בין היתר בהתאם לסוג המבנה (בית, דירה, משרד), גודל המבנה, מספר החדרים במבנה ורמת הסיכון להתפרצות שריפה/דליקה, ומכאן הצורך במעורבותו המקצועית של יועץ בטיחות אש.

.