עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

משלוחים ברמת גן: לשלם גם דמי משלוח וגם טיפ?

שוק המשלוחים ברחבי הארץ רק הולך ומשגשג. בין אם זה משלוחי אוכל מהסופר, משלוחים מזון ממסעדות, משלוחי פרחים, משלוחי אוכל לחיות ועוד ועוד. אחת מהסוגיות הבוערות שעולות אפילו בשיחות סלון של חברים כשמזמינים פיצה או סושי היא: אם כבר משלמים דמי משלוח אז לשלם גם טיפ?

נגיד אם עושים משלוחים ברמת גן, כשבית העסק נמצא במרחק של רחובות ספורים מהבית, ומצוין באתר המסעדה שדמי המשלוח הם 12 שקלים, בנוסף למינימום הזמנה של 100 ₪, האם צריך להוסיף עוד טיפ לשליח? זה כבר יוצא לא משתלם לדעת רבים, שמעדיפים ללכת למסעדה בעצמם ולקחת טייק אוואי. מה גם שנוצרת אי נעימות מול השליח שמגיע אל פתח הדלת – לקחת ממנו את המשלוח מבלי לתת לו כמה שקלים.

לאן אם כן הולכים דמי המשלוח שנוספים להזמנה? האם הם משולמים לשליח או משתלשלים ישירות לבית העסק? ולמה דין משלוחים ברמת גן כדין משלוחים אל מרכז תל אביב? הרי המרחק שונה מאוד –  פחות דלק, פחות זמן וכדומה. אולי הגיע הזמן לוותר עליהם ולאפשר לשליח ליהנות מטיפים כראוי?

לאחרונה הזמנו ממסעדה מסוימת, שדמי המשלוח שלה נסקו ל-17 ₪! השליח שהגיע אלינו קיבל מאתנו טיפ של חמישה שקלים, ועשה פרצוף חמוץ מאוד. התנצלנו שזה כל מה שהיה לנו בארנק אבל זה לא השביע את רצונו. הוא ירד במדרגות תוך כדי שהוא ממלמל כל מיני קללות ברוסית. זה היה מצב מאוד לא נעים.

עם שליח אחר ניהלנו דיון קצת יותר מעמיק – שאלנו אותו, מה הקטע עם "דמי משלוח"? והוא אמר שהוא לא מקבל שקל מהסכום שהמסעדה גובה, שצריך לדבר עם הנהלת המסעדה בנושא הזה. למעשה, כשאנחנו לא נותנים להם טיפ, אנחנו יוצאים הרעים בסיפור. יש שליחים שסיפרו לנו שהם מרוויחים כסף רק מהטיפים.

אולי השליחים צריכים לעמוד על רגליהם האחוריות ולדרוש אל המגיע להם – לקבל את דמי המשלוח לכיסם. במצב הנוכחי גם הלקוחות אינם מרוצים וגם השליחים אינם צוהלים. מסעדה שתדרוש דמי משלוח גבוהים בסופו של דבר פחות יזמינו ממנה כדי להימנע ממצב לא נעים אל מול השליחים, והשליחים עצמם לא ירצו לעבוד בה ולהרוויח כל כך מעט.

ואולי אפילו צריך לחוקק חוק בכנסת נגד דמי משלוח? או חוק שמחייב את המעסיקים להעביר את דמי המשלוח לידי השליחים עצמם? משהו בכל מקרה חייב להשתנות בסיטואציה הבעייתית הזו. אותה בעייתיות קיימת גם בנוגע לשכרם של מלצרים במסעדות ש"חיים על הטיפים", ואף אחד לא עושה דבר כדי לאכוף זאת. למרות שכולם יודעים שבמקומות רבים אין המלצרים מקבלים זכויות סוציאליות בסיסיות או שכר בסיס אפילו. כולנו נשמח לחלק בחפץ לב טיפים עבור שירות טוב, גם לשליחים וגם למלצרים, אבל לא בנוסף לדמי משלוח או שירות גבוהים כל כך.

מאת: Dudish

דודי שרון - אסטרטגיה שיווקית וקידום אתרים אורגני. |