עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

ספרינקלרים – איך הם פועלים?

ישנם סוגים רבים של מערכות להגנה על מבנים מפני שריפות. כל המערכות האלו מתוכננות כך שיוכלו לתת מענה מלא ככל האפשר במקרה של דליקה. המערכות האלו כוללות אמצעים למיגון מפני אש, לשחרור ואוורור של עשן בעת שריפה וכן לפיזור מים או חומרים אחרים שיכבו את האש.

ישנן תקנות ברורות של גורמי כיבוי האש בישראל שמגדירות מהם האמצעים שצריכים להינקט בכל מבנה פרטי או ציבורי. תקנות אלו חשובות מאוד והן מהוות את הבסיס לתכנון של מערכות כיבוי אש להגנה מפני אש במבנים.

המערכות להגנה מפני אש נעשות חכמות יותר וביכולתן גם לסייע בכיבוי האש ובסילוק העשן וגם בהתרעה לכל הגורמים הרלוונטיים בעת איתור שריפה. המערכות האוטומטיות האלו כוללות חיישנים מסוגים שונים שתפקידם לזהות עלייה משמעותית ברמת הטמפרטורה במבנה ויישום תגובה מתאימה שתוכל לכבות את האש.

אחת ממערכות ההגנה הנפוצות והיעילות ביותר היא זו העושה שימוש בספרינקלרים לאיתור וכיבוי שריפות.

למה דווקא מערכות ספרינקלרים?

ספרינקלרים נקראים גם מתזים והם בעצם יחידות שמותקנות בתקרות מבנים ותפקידם לזהות עלייה משמעותית בחום האוויר ושחרור מים או חומרים אחרים לכיבוי האש.

מערכות ספרינקלרים הן חכמות ויעילות. במקביל לכך שהן מזהות את התפרצות האש, הן יודעות לשלוח איתות לגורמים רלוונטיים המוגדרים מראש. כך הן יכולות לשדר למוקד כיבוי האש שפרצה שריפה וגם להתריע על כך בפני אנשי התחזוקה של המבנה והבעלים שלו.

חברות ספרינקלרים נוהגות להתקין את המתזים בתקרות, והמבנה המיוחד של המתזים גורם לזיהוי מהיר של שריפות.

איך עובד ספרינקלר?

לספרינקלרים תקן ייחודי שקשור לאופן הפעולה והמבנה שלהם. בכל מתז מותקנת קפסולה שבה נוזל על בסיס גליצרין. כאשר החום בסביבת הקפסולה הזו עולה מעל לטמפרטורה מוגדרת מראש (שמעידה על פריצת שריפה), הנוזל גורם לפיצוץ של הקפסולה ולהתזה של חומר כיבוי מתוך המתז. החומר שניתז מהספרינקלר הוא בדרך כלל מים, אך יכול להיות אבקה של חומרים המיועדים לכיבוי אש או אוויר שנפלט בלחץ גבוה מאוד.

מפרט ספרינקלרים כולל גם חיישן שמאותת באופן אלקטרוני על פריצת השריפה ובכך מזעיק את כוחות כיבוי האש. בכך הוא מסייע גם בדיכוי של האש וגם בשיפור יכולת התגובה של מכבי האש להגיע למקום. היכולת לקרוא למכבי האש יכולה להקטין באופן משמעותי את הנזק שהשריפה תגרום ולתרום לחיסכון רב וחשוב בחיי אדם.   

התקנה מחדש לאחר שריפות

לאחר שריפות יש צורך בקריאה למתקין ספרינקלרים שיחזיר את המערכת למצבה הראשוני. מאחר והקפסולה של המתז התפוצצה, יש צורך בשירות תחזוקה של ספרינקלרים שיגיע ויחדש אותה. לאחר שמתקינים מחדש את הקפסולה, המתז חוזר לתפקוד ויכול לפעול שנית. חשוב לציין שכל מתז פועל באופן עצמאי. כך נמנעת התזה מיותרת בחלקים במבנה שבהם החום אינו עולה ושלא פרצה בהם אש.

המאמר באדיבות מיגון אלקטרוניקה
https://www.migun-security.co.il/