עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

על חשיבות ההיוועצות בעורך דין פלילי לפני חקירה במשטרה

המחשבה הרווחת היא שרק פושעים יכולים להיות מוזמנים לחקירה במשטרה בחשד לביצוע עבירות פליליות, ורק הם זקוקים לעורך דין פלילי. נכון?

לא נכון! לא אחת קורה שאזרחים שומרי חוק נקראים לחקירה פלילית בחשד לביצוע עבירה, מעורבות בביצוע עבירה או כעדים לעבירה. דווקא האזרחים הנורמטיביים ושומרי החוק זקוקים להיוועצות בעורך דין פלילי לפני חקירה פלילית יותר מעבריינים מנוסים שכבר עברו חקירה במשטרה.

למה לא להודות וללכת הביתה?
תכניסו לכם טוב טוב לראש: אין דבר כזה להודות וללכת הביתה. חקירה במשטרה בכלל וחקירה פלילית בפרט עשויה להיות חוויה מלחיצה מאוד עבור אדם מן השורה שמעולם לא היה בחקירה בעבר. העובדה שאתם שומרים על החוק בדרך כלל, אינה מונעת מהשוטרים להשתמש בטקטיקות שנועדו להעצים את הפחד שלכם ופעמים רבות, אנשים מודים בדברים שמעולם לא היו מעורבים בהם כי חשבו שברגע שיאשרו את מה שהמשטרה רוצה לשמוע הם יוכלו ללכת הביתה. בפועל אף אחד לא ייתן לכם ללכת הביתה ואתם עשויים לסבך את עצמכם על לא עוול בכפם.

אז למה צריך להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני חקירה?
אם נחשדתם בפלילים, ולא משנה אם אתם אשמים או לא, יש לכם זכויות כנחקרים וכבני אדם. השוטרים לא יסבירו לכם על הזכויות שלכם, גם אם הם עצמם לא יפעלו בניגוד לחוק, אלא ינצלו את חוסר הידע שלכם ואת חוסר ההבנה שלכם בתהליך החקירה הפלילית. היוועצות בעורך דין פלילי לפני חקירה במשטרה תעזור לכם להבין מה צפוי לכם במהלך החקירה, מהן הטקטיקות שהשוטרים עשויים לנקוט בהן כדי להוציא מכם הודאה ובאיזה תרגילי חקירה הם יכולים להשתמש, איזו אסטרטגיה כדאי לכם לנקוט בעצמכם במהלך החקירה – האם לשתוק או לשתף פעולה, מה לספר, איך לספר, מתי לספר וכו’ ועוד. עורך דין פלילי יכול להסביר לכם גם על החובות של המשטרה כלפיכם ועל הזכויות שלכם כנחקרים או עצורים, כדי שתוכלו לוודא שנוהגים בכם כהלכה.

ויתור על היוועצות בעורך דין פלילי לפני חקירה במשטרה יכול להוות את ההבדל בין זיכוי מלא לבין הגשת כתב אישום!

לשמור על זכות השתיקה
אם זומנתם לחקירה במשטרה עשו לעצמכם טובה גדולה ואל תאמרו דבר, לא לחיוב ולא לשלילה ושמרו על זכות השתיקה עד שייתנו לכם לדבר עם עורך דין פלילי. המשטרה אמנם אינה חייבת לאשר לעורך הדין שלכם להיות נוכח בחקירה, אך אתם לא חייבים לדבר עם אף אחד על שום דבר עד שייתנו לכם להתייעץ עם עורך דין פלילי. זכרו כל הזמן שהשוטרים לא כאן בשביל לעזור לכם אלא בשביל לעשות את העבודה שלהם, שהיא לאתר פושעים ולבסס את החשדות נגדם. היוועצות בעורך דין פלילי לפני חקירה פלילית אינה הודאה באשמה אלא פעולה חכמה וחיונית, וככל שאתם יותר חפים מפשע כך היא חיונית יותר.

מאמר זה נכתב על-ידי משרד עורכי דין פליליים – דביר רייכרט שורץ 

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני בתחום הפלילי ניתן ליצור קשר: 04-8200803