עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

פיקוח בניה בפרויקט תמ”א 38 – השלבים הנכונים

השאלה הראשונה שמומלץ לשאול את עצמכם, כאשר אתם באים וניגשים לראשונה לפרויקט תמ”א 38, היא  – מהי המטרה של תכנית תמ”א 38? לשם מה הותוותה מראש התוכנית?
והתשובה לכך היא כפולה, ואפילו משולשת –
בראש ובראשונה מטרת התוכנית היא חיזוק המבנה בפני רעידות אדמה ורעשי אדמה. יחד עם זאת באה התוכנית ומסדירה את תוכנית העידוד, וההטבות השונות, כך שיותר ויותר מבנים יפעילו את אפשרויות התוכנית השונות.  בשילוב של שני אילו, ישנם מבנים שמתאימים לתוכנית תמ”א 38 ויאושרו על ידי הרשויות השונות, וישנם כאלו שלא.
כאשר מובנת מטרת התוכנית, כך גם ההגשה שלה לאישורים ולוועדות השונות ממוקדת יותר, עניינית יותר, ומכאן סיכויי הצלחה גבוהים יותר.
לאחר קבלת ההחלטה לגשת לתוכנית, מותאמת למבנה תוכנית המשקללת את החזוקים הנדרשים, יחד עם ההטבות השונות מהן הדיירים יכולים ליהנות.
התוכנית מותאמת לגילו של המבנה, למצבו ההנדסי, לתכנונו האדריכלי המקורי, ולמכלול הדברים הנדרשים על מנת להגיע ראשית כל, לחיזוק מקסימלי של המבנה, ובנוסף, למירב ההטבות האפשריות.
לרוב, ניתן לשלב בין הדברים וליהנות משני העולמות.
דוגמא לכך היא הממ”ד, אשר מהווה חיזוק משמנעותי למבנה,  מעצם הבנייה, שלו בחומרים חזקים במיוחד ועל פי תוכנית שמהותה חיזוק. הדיירים מרוויחים מכך את החדר הנוסף.
דוגמא נוספת היא פיר המעלית, המהווה גם הוא אלמנט מחזק למבנה, ובוודאי רב ערך מבחינת הדיירים – החל באיכות חייהם כמשתמשים במעלית, וכלה בהעלאת ערך הדירות.
חשוב לערב פיקוח בניה תמ”א 38 כבר בשלבים הראשונים של הפרויקט, על מנת למקסם את השילובים המוצלחים של חיזוק הנדסי, מבני, יחד עם מיקסום ההטבות לדיירים ושמירה על זכויותיהם ההנדסיות.
ככל שתקדימו לעבוד עם מפקח בניה, המנוסה בפיקוח תמ”א 38, כך תיהנו משקט נפשי גדול יותר, ומהצלחה של הפרויקט.