עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

קיפאון בשוק הנדל”ן שיוצר הזדמנות

שנת 2017 נפתחה עם קיפאון קל בשוק הנדל”ן, בחודשים האחרונים נרשמה ירידה של כ 10% בהיקף מכירת דירות חדשות מקבלן.

לקיפאון שנוצר בשוק הדיור ישנן מספר סיבות עיקריות: סיבה אחת היא המתנה להתפתחויות בנושא המיסוי על דירות להשקעה שמוביל שר האוצר משה כחלון מה שגורם למשקיעים להמתין עם רכישת הדירה עד שידעו אם וכמה מס יאלצו לשלם על רכישת דירה להשקעה ובאיזה מקרים זה יהיה תקף. סיבה נוספת היא תוכנית מחיר למשתכן של משרד האוצר, במסגרת תוכנית זו משווקות אלפי דירות במחירים מוזלים לעומת מחירי השוק אולם עדיין היצע הדירות נמוך משמעותית מהביקוש. מכיוון שתוכנית זאת פועלת בצורה של הגרלה, ישנם הרבה זוגות צעירים שנרשמו להגרלות וממתינים לדעת האם זכו בדירה וחלקם ממתינים לפתיחה של פרויקטים חדשים באזור המגורים שלהם. סיבות אלו הן הסיבות העיקריות לכך שישנם הרבה רוכשים פוטנציאלים ש”שוכבים על הגדר” וממתינים להתפתחויות.
לצד קיפאון זה ישנה גם הזדמנות, הקבלנים שמודאגים מהירידה בהיקף הפעילות גמישים יותר במחירים של הדירות ובתנאי העסקה וכך גם בשוק הדירות המשומשות (אם כי פחות). מכיוון שעדיין הביקוש לדירות גבוה משמעותית מההיצע ולא נראה כי בטווח הקצר נחווה ירידה מהותית במחירים, נוצרת כאן הזדמנות לבצע עסקאות במחירים נוחים מהמקובל בשנים האחרונות. אומנם ביצוע עסקה בנקודת זמן זה תהיה בניגוד למהלך השוק אך לרוב אלו שמרווחים כסף הם אלו שנוהגים הפוך מהשוק ולא הולכים אחרי העדר. גם בשוק המשכנתאות ישנה ירידה בפעילות שכן הוא כמובן קשור באופן ישיר לכמות עסקאות הנדל”ן, אם בשנת 2016 הריבית על המשכנתא קפצה בכ 2% ונוצר בשוק מצב של היעדר תחרות בין הבנקים למשכנתאות, כעת הבנקים נלחמים על כל לקוח ולקוח ומוכנים להיות גמישים יותר בריביות וכך לרוכש הדירה ישנו יתרון כפול: דירה ומשכנתא במחירים נוחים יותר. לפני שאתם נגשים לקנות דירה, בדקו מה גובה המשכנתא שאתם יכולים לעמוד בה, החזר חודשי על משכנתא מומלץ שלא יעלה על 25% מההכנסה שלכם, לשם כך היעזרו במחשבון משכנתאות.