עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

שיקום חניכיים

שיקום חניכיים

מחלות חניכיים כרוניות הן אחת מהרעות החולות השכיחות ביותר בעולם המערבי. על פי ההערכות, הן "תוקפות" יותר ממחצית מהאוכולוסיה ואף עשויות לגרום לנזקים חמורים המצריכים שיקום על גבי שתלים, שתל שן וניתוחים שונים. אחת מתופעות הלוואי החמורות ביותר היא נסיגת חניכיים. מהי נסיגת חניכיים? כיצד היא מתרחשת ומהו שיקום חניכיים הנועד לטפל בה?

מהי נסיגת חניכיים?

כשהחניכיים משנים את מקומם על גבי השיניים וחושפים בתוך כך חלקים הולכים וגדלים של השיניים – זוהי נסיגת חניכיים. הנסיגה הזו עלולה לגרום לזיהום, כאבים וגם קשיים אסתטיים, ולכן חשוב לטפל בה בטרם מופיעה – או מיד כשמזהים את תסמיניה.

כיצד מתרחשת נסיגת חניכיים?

הסיבה העיקרית לנסיגת חניכיים היא מצב פתולוגי העונה לשם המקצועי פריודנטיטיס. משמעו של המצב הפתולוגי הזה הוא דלקת הגורמת להרס הדרגתי של רקמות השיניים, החניכיים ועצמות הלסת. גורמים נוספים לנסיגת חניכיים הם צחצוח שיניים במברשת קשה מדי, בתדירות גבוהה מדי או תוך הפעלת כוח רב על השיניים במהלך הצחצוח. בנוסף, גם במהלך יישור שיניים, עת השיניים זזות במסגרת הטיפול, עשויה להיווצר נסיגת חניכיים – זאת במקרה שהשיניים זזות אל מחוץ למעטפת המקיפה אותן. גורם נוסף לנסיגת חניכיים הוא שימוש בשיניים תותבות שהותאמו באופן לא מוצלח ולכן גורמות ללחץ על החניכיים.

כיצד מתבצע שיקום חניכיים?

שיקום חניכיים הוא הליך כירורגי, במהלכו משתילים למטופל חניכיים חדשים שנועדו לכסות את האזורים החשופים.  הניתוח מתבצע כשמתפתחת רגישות יתר בשיניים כתוצאה מהנסיגה, עששת בשורשי השן או שהדבר מפריע ברמה האסתטית. הרקמה המושתלת בשן נלקחת מהחך של המטופל או מבנק רקמות. לעתים ניתן למנוע את הניתוח על ידי שימוש בפעולות כירורגיות ממוקדות כמו "פרנקטומי" (חיתוך הרקמה המושכת את החניכיים ועצירת הנסיגה).

קרא עוד על טיפולי שיניים >>