עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

תכנון בית פרטי – שלבי תהליך התכנון

בית פרטי מתכננים לפי השטח שעליו מתכוונים לבנות אותו. השטח מגדיר גבולות גזרה עבור הבית, קובע איזה תכניות צריך יהיה לאשר מול הרשויות ומה תהיה מסגרת התקציב המתאימה בשביל הבנייה. כמו כן, במסגרת תכנון בית פרטי צריך להתייחס לגודל השטח גם בשביל לקבוע בצורה טובה יותר את סדר העדיפויות של בני המשפחה.

את השלב הראשון של תכנון בית פרטי לפי השטח שבו מתכוונים לבנות אותו כדאי לבצע בליווי אדריכל מומלץ. נציגים של משרד אדריכלים יכולים ללוות בעלי בתים פרטיים בשלבים שונים של התכנון ולהפנות את תשומת הלב שלהם לשיקולים עיקריים. בהמשך, יש גם אפשרות להתייעץ עם אדריכל מומלץ לגבי לוח הזמנים שאותו כדאי לקבוע עבור הפרויקט.

שלב הכנת התכניות על הנייר

השלב המעשי של תכנון בית פרטי כולל שיתוף פעולה עם משרד אדריכלים. בשלב הזה מכינים את התכניות על הנייר, משווים בין פעולות שאותן ניתן לבצע ומקבלים הצעות על כמויות חומרי גלם או אנשי מקצוע רלוונטיים. בחלק מהמקרים אדריכל מומלץ יכול למשל לשתף פעולה עם מומחים של עיצוב פנים, בעוד במקרים אחרים הדגש יהיה על שיתוף פעולה של האדריכל עם הקבלן.

כמו כן, בשלבים מתקדמים של הכנת התכניות על הנייר בודקים מה נדרש מבחינת תשתיות. רוב האנשים שבונים בית פרטי לוקחים בחשבון את מה שמופיע על פני השטח, אך הם לא יודעים למשל מה לעשות כדי להבטיח התאמה של תשתית חשמל, גז, מים וכן הלאה. בדיוק כאן נכנס לתמונה האדריכל והתפקיד שלו הוא לוודא שיש היתכנות לדרישות הקיימות.

השלב שבו תכנון בתים הופך למציאות

בניגוד למה שנהוג לחשוב, התהליך של תכנון בתים פרטיים לא מסתיים כאשר הקבלן יוצא לשטח ומתחיל לעבוד. אם רוצים ליהנות מהיתרונות של ליווי מקצועי מצד אדריכל מומלץ, צריך לוודא שהוא ממשיך לעמוד לצד הלקוחות גם אחרי שהעבודה מתחילה. רק כך ניתן להפוך את התכניות האדריכליות למציאות – או במידת הצורך לבצע התאמות ושינויים תוך כדי תנועה.

יש הרבה מקרים שבהם תכנון בתים נתקל בקשיים בגלל חוסר התייחסות למצבים טכניים מסוימים. במקרים כאלה, התפקיד של אדריכל מומלץ הוא למצוא פתרונות שלא יעכבו את הפרויקט. מנגד, ייתכן ולאחר תכנון בית פרטי תהיה חריגה מהתקציב כפי שהוגדר מראש. במקרים אלו בעלי בתים פרטיים יכולים לקבוע סדר עדיפויות מחדש, לשנות את התכניות שלהם ולהתייעץ עם אדריכל לגבי תכנית חדשה.

לסיכום, השלבים השונים של תכנון בית פרטי כוללים התייחסות לתוואי וגודל הקרקע. בהמשך, התכנון מבוצע מצד אחד על ידי משרד אדריכלים ומצד שני על בסיס שיתוף פעולה עם הלקוחות. אותו שיתוף פעולה כולל בתוכו גם עיצוב פנים ומטרתו לרכז כמה שיותר פתרונות תחת קורת גג אחת.