עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

תמ”א 38 2 – במה זה שונה מתמ”א 38?

המילים תמ”א 38 ותמ”א 38 2 חוזרות על עצמן ומוזכרות בכל מיני מקומות, אך האם אנו יודעים מה ההבדל בניהם? יש המון בלבול בין הפרויקטים השונים ולכן אנו נסביר כעת את ההבדלים בין השניים.

נעים להכיר, תמ”א 38

תמ”א 38 הינה חלק מתכנית המתאר הארצית 38 במספרה. תכנית זו הוקמה במטרה להתחיל ולחזק מבנים קיימים שהוקמו בשנת 1975 ואינם עומדים בתקן רעידות אדמה קשות. המטרה היא לשפץ את כל הבניין ולהוסיף לו תוספות חשובות כמו מעלית, חניה מסודרת וממ”ד לכל דירה.

על מנת שפרויקטים אלו יהיו משתלמים עבור היזמים, תכנית המתאר מאפשרת קבלת היתרי בניה לדירות נוספות חדשות. בפרויקטים של תמ”א 38 הדיירים נשארים בביתם והשיפוץ מתבצע כאשר הם מתגוררים עדיין בדירה. לרוב התכנית מתפרשת במשך שנה – שנתיים.

כדי שתמ”א 38 יצא לפועל, על הדיירים הקיימים להביא חתימות של 66 אחוזים לפחות. בלעדי זה הפרויקט לא יוכל להתקדם.

נעים להכיר, תמ”א 38 2 

תמ”א 38 2 היא תכנית המשך שבה קיים שינוי גדול ומהותי מתכנית המתאר הראשונית. בתמ”א 38 2 הדיירים מפונים מבתיהם לשכירות במקום אחר, הבניין נהרס מהיסוד ובמקומו מקימים בניין חדש עם יותר קומות. תכנית זו מאפשרת קבלה של דירה חדשה מהניילונים עבור הדיירים ועבור היזמים זוהי הזדמנות למכירה של דירות חדשות רבות. 

כדי שתמ”א 38 2 יצא לפועל, על היזם להחתים לפחות 80 אחוזים מהדיירים. בלי אחוזים אלו הפרויקט לא יצא לפועל. 

מה עדיף מבין התכניות?

היתרון של תמ”א 38 הוא שהדיירים לא מתפנים מדירתם ועל כן שומרים על הנכס קיים. גם אם לא התבצע בסוף השינוי, הדירה עדיין קיימת. כמובן שזהו החיסרון של תמ”א 38 2 שבה אם קרה משהו פיננסי לא טוב ליזם או הקבלן, הדיירים מפסידים למעשה את הדירות. 

מצד שני, בתמ”א 38 הדיירים חיים בתוך אתר בנייה לתקופה, דבר שהוא אינו נוח. הם גם לא מקבלים דירה חדשה, אלא רק שדרוג שלה. בתמ”א 38 2, הדיירים מקבלים דירה חדשה לגמרי, חיים במקום אחר בינתיים וגם משלמים עבורם את השכירות. 

כמו שאתם מבינים, לכל אחת מתכניות המתאר יש יתרונות וחסרונות ולמעשה אין זה משנה כל כך עבורכם מהסיבה שעל פי תכנית המתאר העירונית כבר יודיעו לכם לאיזה מהתכניות הבניין שלכם מיועד. כל שעליכם לעשות הוא לבחון שמדובר בעסקה משתלמת מול היזם ולהחליט אם לחתום. לכ