עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

תפקידו של בעל העסק – לקבל החלטות לקחת אחריות ולהפעיל אנשים

תפקידו של בעל העסק – לקבל החלטות לקחת אחריות ולהפעיל אנשים

כל בעל עסק תפקידו הוא לקבל החלטות, לקחת אחריות ולהפעיל אנשים, כל פעולה נוספת שהוא עושה בעסק הופכת אותו לפועל בעסק של עצמו.

בישראל של היום מיתוך 100% עסקים שנפתחים בשנה 90% נסגרים כבר באותה שנה. במהלך שנת 2017 נפתחו 47600 עסקים זאת אומרת שרק 4400 עסקים שרדו את השנה הראשונה. ומה זה אומר עליהם? שהם מצליחים, מאושרים, עושים המון כסף?

כבעל עסק אתה יודע ורואה סביבך , שרוב בעלי העסקים הקטנים והבינוניים בישראל עובדים קשה ולא מרוויחים מספיק, חלקם מתלוננים על המדינה שלא עוזרת , שהמיסוי בארץ הוא גבוהה, הטייקונים מקבלים את רוב ההטבות, הבנקים מקשים, חלקם מאשימים את הלקוח הישראלי, התחרות. אבל עם כל הנתונים האלה שאנחנו רואים ובנוסף לתלונות, ישנם בעלי עסקים מצליחים בישראל וישנם עסקים שגדלים וצומחים סביבנו. ומה ? להם התנאים במדינה שונים? להם יש לקוחות טובים? לא! להם יש מטרה ודרך שהם פועלים שמביאה אותם למקומות שהם הגיעו ונמצאים.

כשאתה פותח עסק אין ספק שכנראה ותפעל בעסק בכל צורה שתצמצם עלויות ותגדיל רווחים. לכן ברוב המקרים אתה כבעל העסק תעשה הרבה מהפעולות שהעסק דורש, מכירות ,ניהול ,יצור, שיווק, אבל רוב הבעיה שחלק נרחב מהדברים האלו שהתרגלת לעשות או שאתה חושב שאף אחד לא יוכל לעשות כמוך או במקומך, משאירים אותך כפועל בעסק של עצמך, הבעיה בזה שזה מונע ממך לראות את ההזדמנויות שסביבך או את ההזדמנויות בעסק עצמו כדי לצמוח או להרוויח יותר, והכי גרוע , לא לראות את הסכנות שהן מגיעות או הטעויות שממשיכות להיות בעסק, ואז מגיע המשבר! אתה עסוק בלעשות את כל מה שאתה עושה, אתה לא פנויי לראות מה הדרך הכי טובה להתמודד עם הבעיות, אין לך זמן לבדוק מה ההזדמנויות שקיימות בשוק שלך, האנרגיות מתחילות לרדת כי דברים מתנהלים כמו שהם ואתה כבעל עסק לא פנויי כדי למצא להם את הטיפול הטוב ביותר, ואז אתה נכנס למעגל של הרבה עבודה בעיות בתזרים המזומנים , תסכול .

פה חשוב לדעת שמה שמונע צמיחה בעסק זה המנטליות והמיומנות של בעל העסק. התסכול והחוסר פנאי להתעסק בדברים שכבעל עסק אתה אמור לעשות.

בעל עסק שטרוד בעבודה, עצבני, לחוץ, מתוסכל, ומצד שני לא עושה רק את תפקידו כבעל עסק, מונע את הצמיחה של העסק, ועסק שלא צומח ומתקדם הולך אחורה ובהרבה מקרים גם ייסגר.

זה נשמע רע אבל זו האמת. בעולם מתקדם כמו שלנו, במהירות שדברים משתנים ומתחדשים ,OVER INFORMATIONS שאנחנו חשופים אליו כל הזמן, אתה חייב להיות חדשני ומותאם לקהל.  

לכן אחד הדברים שאת אמור לעשות, בין אם אתה עסק מתחיל או עסק שקיים שנים, אתה חייב להתחיל עכשיו לבנות תהליך שכל מה שאתה עושה כבעל עסק הוא: לקבל החלטות, לקחת אחריות והפעיל אנשים. זה לא קורה בין רגע, אבל תפרק את כל הפעולות שאתה עושה היום בעסק ותתחיל לבנות להם מהלך שבו אתה מכניס עובדים או מוצא שת"פים או משתמש בעובדים הקיימים כדי שהם יעשו פעולות אלו ובצורה הכי טובה. טעות נפוצה של בעלי עסקים מעבר לזה שקשה להם לסמוך על אחרים היא שלוקחים לעסק עובדים שהם לא תותחים לתפקיד, אנשים שיהיו תותחים בתחומם,  בדרך כלל משיכולים כלכליים ובעיות אמון, וזו טעות, כבעל עסק עם מספר לא גדול של עובדים חייב שעובדים (ובעיקר בתחום המכירות) יהיו תותחים בתחומם. אם אתה בוחר בעובד שיעשה את הפעולות שאתה עושה כרגע הוא צריך להיות כמוך ואפילו יותר טוב ממה שאתה עושה היום, רק ככה תוכל באמת לפנות את התפקיד עם מינימום בעיות ותחלופת עובדים.

בעסק מתחיל העובד הראשון שמומלץ לגייס זה איש המכירות. בשלבים הראשונים של העסק הנושא הכי חשוב זה מכירות, זה המנוע של העסק, מה שלמעשה גורם לו להיות עסק, אם לדוגמא אתה זה שהיית עושה את המכירות בעסק, ומניסיון שיש לך והרבה ידע על צרכי הלקוח והתנגדויות, תייצר לעצמך תסריט שיחה שמותאם לעסק שלך, תבנה נהלים שיתאימו לתפקיד הזה שחשובים לעסק,  תגייס איש מכירות תותח בתחום שלך, תשב אתו יחד בשיחות הראשונות, תן לו דגשים להמשך הדרך עם תסריט השיחה והנהלים (שבסופו של דבר יגנו עליך, ויהיו מדד לאם הוא מוכר טוב או לא), ויצרת לך מנגנון בעסק שימשיך להכניס לך כסף, וכשזה עובד תוכל לעסוק בדברים אחרים בעסק, עוד לדוגמא בגיוס במנהל תותח שינהל את צוות העובדים שלך במקומך, לפעמים זה יכול להיות קידום של אחד העובדים הטובים שלך, אתה יודע שיש על מי לסמוך, אתה מהר מאוד מוריד כמות נכבדת מהלחץ ומתפנה לדברים החשובים יותר בעסק. כאשר יש לך מנגנון כזה עובד מצוין במספר תחומים עיקריים בעסק, אתה יכול לצמוח ולהתקדם ולמצא עוד אפשרויות להגדיל את העסק. הארה: ברגע שמנגנונים כאלה עובדים מצוין בעסק כל שלב ההתפתחות נורא קל, כי אז זה רק להגדיל את כמות הלקוחות ע"י שיווק או עבודה עם גופים חדשים.

http://elevations.business/

עודד אליהו

ייעול עסקי

0547233368