עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

איך להתקין מזגן ללא כלי עבודה מיוחדים וללא ידע מקדים

היי חברה, הפעם אנחנו נפגשים כדי להתקין מזגן. אני ממליץ בחום לצפות בסרטון הקודם שלי המסביר את עקרון הפעולה של המזגן. המטרה של המאמר הנוכחי היא להעניק לכם את הכלים להתקנה עצמאית של מזגן ללא כלי עבודה מיוחדים וגם להסביר את ההיגיון העומד מאחורי כל אחד משלבי ההתקנה. גם אם לא באמת תתקינו לבד תוכלו ללמוד מה מצפה לכם במהלך ההתקנה. יאללה מתחילים.

 

כשאני אומר ללא כלי עבודה מיוחדים אני מחריג את הפטישון מהרשימה. הפטישון על כלי העבודה המתחברים אליו נחוץ לנו לביצוע הקדח בקיר להעברת צנרת המזגן. בנוסף, נחוץ לנו מפתח שוודי ומפתח הלם. ביצוע פתח בבלוק בעזרת פטישון קל יחסיתאבל במקרה של בטון זה סיפור יותר מורכב. כבר בצעתי מקדחים בבטון בעזרת פטישון אבל העבודה הרבה יותר קשה אם פוגשים ברזל בתוך הבטון זה אמור לגרום לנו לחפש מיקום אחר לקדח. אפשר להזמין בעל מקצוע שיבצע קדח בסיקוע מקדח כוס יהלום שכמובן עובד דרך ברזל בתוך יציקת הבטון. ביצוע קדח בלבד עולה כ-150 ש”ח. אז מה אנחנו צריכים כדי להתקין מזגן?

  1. מתלה למזגן או בשמו המקצועי קונסורלה. עלות: בסביבות 100 ש”ח. במקרה והמזגן מונח על הרצפה אז המתלה מיותר.
  2. זוג צינורות גז. בדרך כלל אורך 3 מטר יספיקו. עלות: 100 ש”ח. במקרה והמזגן מסופק עם צינורות הגז צריך לבדוק שהצינור עשוי נחושת בכל חלקיו וללא חלקים מאלומיניום. במקרה של צנרת מעורבת צריך לזרוק אותה ולקנות צנרת נחושת
  3. צינור משורשת לפינוי מים מהיחידה הפנימית בעלות של כ-2 שקלים למטר
  4. כבל חשמל עם חמש גידים וזה במקרה ולא סופק עם המזגן עצמו. אילו צבעים יהיו בכבל? זה לא משנה. העיקר שהצבעים יהיו שונים זה מזה. עלות: 5 שקלים למטר.
  5. סרט בידוד שנקא גם לחלח להקפיד על הסוג העבה שמרגיש כמו ברזנט. הסוג הדק מתפורר תוך חצי שנה. עלות: 15 ש”ח
  6. ברגיה חיבור לקונסולה. ברגי חובה כאשר הקונסולה מותקנת בגובה. זה החיבור הבטוח ביותר מכיוון שהוא חוצה את הקיר מקצה לקצה. עלת: 5 שקלים ליחידה.
  7. 4 ברגי עיגון של המזגן לקונסולה.

בנוסף, לפעמים בפעם הראשונה שמתקנים מזגן נתקלים בקשיים, לכן אני במידת הצורך אני ממליץ לפנות לטכנאי מזגנים ברחובות כדי שיעזור לכם במה שתצטרכו.

חשוב לקרוא את חוברת ההתקנה ולהקפיד על הנחיות הבטיחות. מידע חשוב שמסופק בחוברת זה קוטר צינורות הגז שנזמין לפי גודל המזגן. בגדול מרוכזים בטבלה זו נתוני קטרים עבור מזגנים עד 3 כוח סוס. הנתונים הקובעים הם אלה המצויים בחוברת ההתקנה. עכשיו הגיע שלב פתיחת הקופסאות וקריעת הניילונים. נבצע בדיקה שהכל מצוי בשלמותו ללא סימני פגיעה ונקרא בעיון את חוברת ההתקנה. בשלב הבא נחבר את כבל החשמל בין ה-5 גידים ליחידה הפנימית. לטובת כך נפרק את כיסוי הפלסטיק הנמצא מתחת לחיפוי המסמרים ואת המאחז של הכבל ונשחיל מצידה השני של היחידה הפנימית את הכבל. נחשוף את הגידים ונשחיל אותם למקומות המסומנים תוך הידוק ברזגי האחיזה. נתייחס לסרטוט המופיע בחוברת ההתקנה. זה לא משנה איזה צבע יקבלו חיבורים 1, 3 ו-4. חיבור 2 הוא ה-0 ויקבל כחול וחיבור הערקה יקבל ירוק צהוב. היחידה הפנימית מגיעה ככה שצנרת הגז בצד אחד וצינור ניקוז המים בצד השני. לעיתים יש צורך להעביר את צינור המים לצד צינורות הגז. לטובת כך נאלץ (רק בחלק מהדגמים) לפרק את החיפוי החיצוני של היחידה הפנימית. נפתח את חיפוי המסמרים ונפתח את הברגים המקבעים את החיפוי החיצוני. משהוסר החיפוי נהפוך את היחידה, נסיר את צינור הניקוז, נסיר את פקק פת הניקוז מצד אחד ונעבירו לצד השני. השחלה עד הסוף בעזרת סבון ונחבר את צינור הניקוז למקומות החדש. עכשיו הגיע הרגע לתלות את היחידה הפנימית על הקיר. יש להפיד בעיר על המרווח לתקרה כפי שמופיע בחוברת ההתקנה. נבצע מדידות מקדימות. נסיר את תושבת התלייה מגב היחידה הפנימית, נחבר אותה אל הקיר בצורה מאוזנת ובהתחשב במידות היחידה הפנימית שעוד רגע תתחבר. נעשה שימוש בדיבלים וברגים מתאימים ונוודא שהחיבור יציב. נצרת היחידה הפנימית מגיע עם חנקן דחוס. המטרה היא לספק את הצנרת נקייה מאבק ומלחות. לפני חיבור צנרת הגז ליחידה הפנימית יש להסיר את המכסים האוטמים אותה. בנוסף, הצנרת המחברת בין היחידה הפנימית ליחידה החיצונית גם היא מסופקת עם פקקים שגם אותם נסיר לפני החיבור. המשך יבוא בפרק הבא שבו נסביר על המשך התקנת המזגן והפשך תהליך חיבור הצינורות