עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

דשן אורגני לדשא ירוק יותר

מי מאתנו לא רוצה דשא ירוק, בריא ופורח. זה תענוג במיוחד אם מדובר בפיסת גן העדן הפרטית שלנו. מדשאה ירוקה היא חלום והיא משולבת בגינות פרטיות, במרחבים ציבוריים וגם באזורים מסחריים.

אך דשא, כמו כל הצמחים כמעט, דורש דישון. דשן לדשא יקדם את בריאות הדשא ואם הוא מיושם נכון הוא יכול אפילו למנוע מחלות. העניין הוא שכאשר הולכים לבחור דשן לדשא מגלים כי המבחר על המדפים הוא די גדול. אז איך בוחרים ומתאימים דשן לדשא שלנו?

הבחירה מתחילה בהכרות עם נתוני השטח

אין די בכיסוח תכוף של הדשא כדי ליהנות ממדשאה מוריקה. לפני הכול עלינו להכיר כמה נתונים בשטח. זה מתחיל בהכרת סוג הקרקע שבה נשתל הדשא. לכל קרקע יש את היתרונות שלה וגם את החולשות שלה וחשוב להכיר את סוג הקרקע כדי לספק לה את כל מה שדרוש לה כדי לתחזק דשא בריא וירוק.

פקטורים נוספים שיכולים לעזור בבחירת הדשן הם: מזג האוויר, סוג הדשא, רמות ה-PH בקרקע והאם משתמשים בדשן כימי או דשן אורגני וטבעי. גם שילוב של ביו-סטימולנטים משפיע על בחירת הדשן ויישומו. השלב הבא הוא הכרת מרכיבי דשן לדשא.

מרכיבי דשן לדשא

מרכיבי דשן לדשא כוללים רכיבי מאקרו ורכיבי מיקרו. דשא זקוק במיוחד לרכיבי המאקרו. אנחנו מדברים על חנקן, זרחן ואשלגן המסומנים על גבי אריזות הדשן לדשא באותיות הבאות: N-P-K. את היחס בין רכיבי מאקרו אלו מציינים במספרים, כך שנדע כמה מכל אחד מהמרכיבים קיים בכל מארז דשן לדשא.

כאשר רואים יחס זהה, למשל: 10-10-10 אפשר להבין כי מדובר בדשן מאוזן לדשא הכולל את כל רכיבי הדישון בצורה שווה וזהה. לפי סוג הקרקע אפשר לקבל החלטה מושכלת איזה דשן יהיה מיטבי לדשא שלנו.

  • חנקן – מקדם צמחיה והתפתחות עלים.
  • זרחן – מעודד את צמיחת הפרחים ומחזק את השורשים.
  • אשלגן – משפר את יכולתו של הדשא לספוג חנקן.

בדיקת הקרקע מאפשרת, אפוא, להחליט איזה יחס של רכיבי מאקרו כדאי לספק לדשא.

ההבדל בין דשן אורגני לדשן כימי

אילו סוגי דשנים למדשאות קיימים היום?

אחרי שהכרנו את סוג הקרקע, את סוג הדשא ואת רכיבי הדשנים, צריך להחליט באיזה סוג של דשן להשתמש עבור הדשא שלנו. יש היום כמה סוגים עיקריים של דשן לדשא:

דשן מוצק בפירוק איטי:

לדשן בפירוק איטי יש יתרון אחד גדול והוא שמרגע שמיישמים אותו, אפשר לשכוח מדישון הדשא לתקופה ארוכה. לכן סוג זה של דשן מתאים לאנשים עסוקים או שכחנים מטבעם.

הדשן מתפרק לו לאיטו ופועל על פני זמן ממושך. אך יש עוד יתרון לדשן בפירוק איטי. כך למשל, הוא מצליח להגיע עד לשורשים וגם יכול למנוע הישרפות של הדשא.

דשן מוצק בפירוק רגיל:

דשן מוצק שכזה ידוע בפעולתו המהירה והוא מתאים למי שנמצא בלחץ של זמן. דשן כזה מתפרק מהר מאוד, מגיע לצמח ומאיץ את התפתחות הדשא.

העניין הוא שדשן בפירוק מהיר לא תמיד מגיע לשורשי הדשא ובגלל הפעילות המהירה הוא יכול לגרום לשריפת הדשא. לכן אם בוחרים בסוג זה של דשן לדשא, חשוב ליישמו בכמויות מתאימות ולא להפריז פן הדשא יתייבש ויישרף.

דשן נוזלי לדשא:

את הדשן הנוזלי אפשר ליישם ישירות על הדשא או לשלב אותו בצינורות ההשקיה. דשן נוזלי מספק את חומרי ההזנה בצורה מהירה ואפילו מגיע אל שורשי הדשא. ניתן למצוא דשנים נוזליים לדשא שהם אורגניים או כימיים.

דשן כימי לדשא:

דשן כימי זה הוא דשן שרכיביו הם סינתטיים ולא טבעיים. היתרון הגדול של דשן כימי שהוא פועל מהר מאוד ומניב תוצאות מידיות כמעט. החיסרון שלו – הוא לא טבעי ופוגע בסביבה כולה.

דשן אורגני לדשא:

דשן אורגני מורכב מחומרים טבעיים כמו פסולת של חיות או צמחים, אך הוא פועל לאט יותר מהדשן הכימי.

הדשן שלא השכן לא חייב להיות ירוק יותר

הכרות עם סוג הקרקע, סוג הדשא, מרכיבי הדשן לדשא וסוגי הדשנים הקיימים כיום יכולה לגרום לדשא שלכם להיות הרבה יותר ירוק מזה של השכן.

זה לא מסובך, וכל אחד יכול להתאים בצורה הטובה ביותר הדשן לדשא שלו, לתנאים הקיימים ולסוג הקרקע.

מאת: Dudish

מאמרים מאת דודי שרון - בניית אסטרטגיה שיווקית וקידום אתרים אורגני. קידום אתרים ובניית אסטרטגיה שיווקית מותאמת אישית בדיוק לפי המידות שלכם. מגשי פירות | הידרופוניקה | קוזו | וופורייזר |