עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

שיטות לאילוף כלבים

הכלב שלכם הוא חבר שחי אתכם בבית, לפעמים אילוף כלבים זה בדיוק מה שהוא צריך כדי שיהיה לו ולכם נעים יחד. כיום יש מספר שיטות לאילוף כלבים, במאמר הבא נמנה כמה מהן.

הדומיננטיות של הכלב

אחת מהשיטות שמאלפים וגם מאלף כלבים במרכז משתמשים בהם היא שיטת הדומיננטיות. בשיטה זו מבין המאלף את האופי הטבעי של הכלב ואת העיקרון שכלבים חיים בלהקות ובהיררכיה. באילוף אנו נלמד את הכלב כי בראש ההיררכיה עומד הבעלים ולכן הכלב כפוף לו וצריך לציית לכללים והחוקים שלו. זו שיטה מוכרת, אך כיום מעדיפים לא להשתמש בה כי היא מתאימה יותר לכלבים שחיים בטבע ולא כלבים שחיים אצל בני האדם.

שיטת החיזוקים החיוביים

בשיטה זו נותנים לכלב להתנהג בצורות מסוימות ובכל פעם שהוא מתנהג טוב, נותנים לא ממתק. בשיטה זו אין עונשים, אך אם הכלב לא התנהג כראוי, הוא לא יקבל פרס. כך למעשה הוא מבין שכאשר הוא לא מתנהג טוב, הוא למעשה מפסיד. זו שיטת אילוף טובה ומוכרת, אך היא לוקחת זמן ומחייבת התמדה.

שיטת הצליל כמקור חיובי

שיטה זו דומה לשיטת החיזוקים החיוביים, רק שכאן, במקום לתת פרס, הכלב מקבל חיזוק חיובי על ידי צליל נעים שמוכר לו. הדגש כאן הוא על ההתניה ולא על קבלת הפרס. שיטה טובה מאוד, לא מייצרת תלות בפרס מתוק, אך היא לא תמיד מתאימה לתיקון התנהגויות אצל כלבים בוגרים.

אילוף בעזרת חיזוקים שליליים

שיטת אילוף נוספת שנחשבת לשיטה שאינה אתית במיוחד, היא השיטה שבה מאלפים את הכלב בעזרת חיזוקים שליליים. בשיטה זו, כאשר הכלב עושה משהו לא טוב, יש אזיק אלקטרוני שמייצר שוק חשמלי ולא נעים. שיטה זו פוגעת ומכאיבה ומלמדת את הכלב מה שלילי ולא מה חיובי. בעלי כלבים רבים מבססים את האילוף שלהם בבית על שיטות כואבות וזה לא ממש מטיב עם הכלב, חוץ מלייצר אצלו פחד וחשש.

שיטת המודל

בשיטה זו הכלב לומד מכלב אחר. שמים מולו יריב שישמש לכלב מודל לחיקוי ובאמצעות התנהגויות אלו, הוא לומד. מאלפים רבים אוהבים את השיטה הזו והיא נעשית בדרך כלל בזוגות של כלבים.

יש המון שיטות אילוף רלוונטיות כיום. מאלפים רבים בוחרים באיזו שיטה להתמקד. לכל שיטה יתרונות וחסרונות ותמיד כדאי לדבוק בשיטה שבה היתרונות עולים על החסרונות. כמובן שיש שיטות, כמו השיטה של החיזוקים השליליים שכדאי לוותר עליה.