עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

תאונות עבודה

מדי שנה נפגעים במסגרת תאונות עבודה כמה עשרות אלפי בני אדם: אמנם ברוב המקרים מדובר בפגיעה קלה, אך גם כך ב-2014 למשל נהרגו 62 עובדים תוך כדי עבודה ומספר הנפגעים – כך עפ”י דו”ח של המוסד לביטוח לאומי ומשרד הכלכלה – עמד על 50,000.

חשוב להדגיש כי בחלק גדול מהמקרים אותן תאונות לא מתרחשות במקומות עבודה שנתפשים כמסוכנים כמו אתרי בנייה, מפעלים שעובדים עם חומרים מסוכנים או במחלקות שיש בהן מכונות שהתנהלות לא זהירה עלולה להפוך אותן למסוכנות עד מאוד, אלא דווקא במקומות שנחשבים בטוחים יחסית. בהתאם מומלץ בחום לכל עובד להיזהר בכל מקרה במהלך העבודה וכמובן שעל המעסיקים לדאוג לסביבת עבודה בטוחה בכל מצב.

תאונת עבודה שאירעה עקב התרשלות או התנהלות לא נאותה של המעסיק היא עילה לתביעה נגדו מצד האדם שנפגע. במקרים אחרים הנתבעים הם הביטוח הלאומי, וזאת בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, ואם התאונה עומדת בתנאי פוליסת ביטוח רלוונטית הרי שניתן לתבוע גם את החברה המבטחת וזאת על-מנת למצות את זכויות העובד ולאפשר לו לזכות בהכנסה כספית במהלך התקופה בה הוא מנוטרל מעבודה. כמובן שאם נגרם לו נזק בלי הפיך יש לפצותו על כך, בהתאם לחומרת הנזק.

למה כדאי לפנות לעורך דין שמתמחה בתחום של תאונות עבודה?

למרבה הצער הן מעסיקים רבים, הן ביטוח לאומי והן חברות הביטוח עלולים להתנער מחובתם המוסרית והחוקית כלפי אותם עובדים חסרי מזל שעברו תאונות עבודה ונפגעו. מספרן הרב יחסית של תאונות העבודה מקשה אף הוא על מיצוי הזכויות, ורק עורך דין בעל ניסיון בתחום ספציפי זה יבטיח כי העובד שנפגע יפוצה כפי שמגיע לו.

הסוגים השונים של התאונות המתאימות להגדרה זו

חשוב להדגיש כי תאונות עבודה אינן רק תאונות המתרחשות במקום העבודה. החוק מגדיר מקרים נוספים שגם הם מאפשרים לעובדים שנפגעו לתבוע את מעסיקיהם ו/או ביטוח לאומי ו/או חברת ביטוח.

כך למשל תאונה המתרחשת בדרכו של העובד אל מקום העבודה או כשהוא בדרך ממקום העבודה נחשבת תאונת עבודה, ועוד מקרה נפוץ הוא פגיעה בריאותית עקב חשיפה מתמשכת לחומרים כימיים או אחרים.