עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

3 סיבות מפתיעות מדוע צפייה בטלוויזיה עשויה להיות טובה עבורכם

האם ידעת שבמקרים מסוימים צפייה בטלוויזיה דווקא עשויה להיות טובה עבורכם? כן, הוא מלא בתוכניות שמפגיזות אותנו בהודעות וסטראוטיפים לא בריאים. וכן, אי אפשר להכחיש שהמסרים האלו יכולים להשפיע לרעה על המחשבות, העמדות והבחירות שלנו. 

אבל, אתם עלולים להיות מופתעים לגלות שצפייה בטלוויזיה יכול לעזור בהרבה תחונים, להלן 3 דוגמאות איך צפייה בטלוויזיה דווקא יכולה לתרום:

  1. להפחית מתח

ראשית, על פי מחקר שפורסם בחודש שעבר, צפייה בטלוויזיה יש פוטנציאל להפחית את הלחץ נשים. מחקר חדשני זה מצא שככל שאישה צפתה ביותר טלוויזיה, כך היו נמוכות יותר רמות הקורטיזול שלה – מה שמצביע על כך שיש לה רמות נמוכות יותר של לחץ. רמות גבוהות של קורטיזול – המכונה “הורמון הלחץ” – מדאיגות מכיוון שהן קשורות למספר בעיות בריאותיות, כגון לחץ דם גבוה יותר וכולסטרול, עלייה במשקל, מערכת חיסונית מוחלשת ודיכאון.

המחבר הראשי של מחקר זה, פרופסור רובין נבי מאוניברסיטת קליפורניה, סנטה ברברה, מציע כי קשר זה בין צפייה גבוהה יותר בטלוויזיה לנשים לבין רמות מתח נמוכות יותר עשוי להתרחש מכיוון שהטלוויזיה היא פעילות פסיבית. ככל שאנו מבלים יותר בדממה ולקלוט משהו שאנחנו נהנים ממנו, אנו מוצאים את עצמנו פחות לחוצים. אין ספק שעבור רבים מאיתנו, צפייה בתכנית או בסרט אהובים בהחלט עוזרת לנו להירגע ול”הילחץ “בסוף יום קדחתני.

… ככל שאנו מבלים יותר בדממה ולקלוט משהו שאנחנו נהנים ממנו, אנו מוצאים את עצמנו פחות לחוצים.

  1. לקדם חיים בריאים

האם ידעת שלטלוויזיה יש גם פוטנציאל מדהים לחנך אנשים לחיים בריאים? לדוגמה, האם אי צפיתם בדרמה רפואית כמו ER? לעתים קרובות, דרמות טלוויזיה יכללו מידע מדויק אודות מצבים רפואיים ונושאים (מסוכרת למחלות לב ועד לסרטן סרטן השד) ואופן הטיפול בהם, הדבר יכול לעזור לאחרים הסובלים מבעיות אלו. כותבי התכנית עובדים לפעמים עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות כדי להשיג את המידע החיוני בתקווה שהצופים יבינו טוב יותר את הנושאים. 

לפעמים דרמות אלו אף ימשיכו את פרקיהן בהודעת שירות ציבורי, שמופיעה בדרך כלל על ידי אחת הדמויות הראשיות של התוכנית, בנושא הבריאות המופיע בתכניתן. למשל, לאחר פרק ב NCIS בנושא הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) שחווה כוכבי NCIS מארק הרמון, הוא הופיעה בהודעת שירות ציבורי עם מידע בנושא PTSD לגברים ונשים.

בעולם האקדמי, מיזוג זה של עובדות הקשורות לבריאות לדרמות טלוויזיה מכונה “בידור-חינוך”. כלומר, בעוד שהמופע משעשע, ישנו גם מרכיב חינוכי שנועד להשפיע על הצופים לחשוב ולבחור בחיים בריאים. מחקרים הראו שכאשר אנשים שקועים בסיפור טוב ומתחברים לדמויות, הם נוטים יותר להיות מושפעים מהידע הבריאותי המשולב באותה תוכנית טלוויזיה. 

טלוויזיה צופה טוב

  1. השראה ליצירתיות

לבסוף, ייתכן שיש קשר בין תוכניות טלוויזיה על יצירתיות ורמות האושר של הצופים. אולי אנו יכולים לחוות אושר מצפייה באחרים עושים דברים יצירתיים ואנחנו מדורבנים לעשות דברים יצירתיים בעצמנו.

מאמר בחסות פרטנר TV