עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

המטבח המודרני – הלב של הבית

המטבח המודרני – הלב של הבית

בשנים האחרונות אנחנו עדים לשינוי תפישתי עמוק בנוגע למקומו של המטבח בחיינו. הודות לכל תוכניות הריאליטי שמעוררות לנו את התאבון, אנחנו יותר ויותר רוצים להכנס למטבח ולנסות משהו חדש.

אם בעבר היינו רואים את אם הבית מבשלת בחדר המטבח (שהיה לרוב חדר נפרד), מגרשת מהממלכה את כל מי שמעז להתקרב, הרי שהיום אנחנו כבר במקום אחר לגמרי. וזה לא רק העובדה שנשים החלו לצאת לעבודה – המטבח הפך להיות מקום מרכזי והחלל אולי הכי חשוב בבית, לכולם.

 

עיצוב המטבח המודרני

בעידן האינסטגרם, הפינטרסט והיוטיוב אנחנו מוצאים את עצמנו נמשכים לעולם הבישול לא רק מהפן הקולינרי, אלא מהאופן שבו כלי הבישול שלנו מושכים את העין ועקב כך, אנו נהנים מתחושת הישג אפילו מהכנת חביתה על מחבת שיש מעוצבת.

מכיוון שאנחנו שואפים להכין מנות שונות בעזרת כלי מטבח שגם מוצאים חן בעינינו וגם מתאימים לעיצוב הכולל, אנחנו מחפשים פריטים ומוצרים שלא רק סופר פונקציונליים, אלא גם מעוצבים בצורה ייחודית וחדשנית.
היום, נהוג שהמטבח הוא חלק מהבית, מתמזג עם הסלון או שיש לו כניסה רחבה מאוד – הוא לא איזה חדר נפרד שנכנסים בו לצורך הבישול ויוצאים.

וכך גם מתייחסים אליו בעיצוב הבית – מתאימים את העיצוב של המטבח לעיצוב של כל הבית מתוך הבנה שהמטבח הוא מקום בו אנחנו הולכים לבלות הרבה זמן.
העיצובים החדשים כוללים מטבחים פתוחים המתמזגים עם פינת האוכל והסלון, איים פונקציונליים המאפשרים מרחב ואחסון, גימורים התואמים לעיצוב הבית כחלל אחיד, משטחי עבודה רחבים יותר ואסתטיות ויזואלית ברורה. וזה לא רק המטבח ומוצריו – גם כלי הבישול והאפייה מקבלים שדרוג ואנחנו מתאימים את העיצוב שלהם לעיצוב הכללי ורוכשים כלי מטבח מעוצבים שמשתלבים בנוף הכללי.

לא מסתכלים רק בקנקן

מכיוון שבני האדם הם יצורים ויזואלים, אנחנו נמשכים ליופי, ניקיון ומרחב פתוח – המטבחים החדשים מעניקים לנו את התחושה שגם אם אנחנו לא שפים מקצועיים, אנחנו יכולים להפיק את המיטב מהמטבח במידה ויש לנו כלים נוחים לשימוש בהישג יד.

היום קיים שימוש נרחב בארונות תצוגה מינימליסטיים המאפשרים לנו להתגאות בכלי מטבח מעוצבים התואמים את החלל, כלי בישול מיוחדים שמוצגים על השיש ומהווים דרך להתהדר באקסקלוסיביות קולינרית בנישה מסוימת, כלי הגשה המתאימים ללוק הכולל של המטבח ופינת האוכל שמעניקים מראה אחיד ומגובש ועוד כהנה כהנה.

אבל עם כל הכבוד לעיצוב, אנחנו עדיין שואפים למטבח נוח ופשוט לעבודה. אז זהו, שהעיצוב המיוחד והמודרני של המטבח לא פוגע בפונקציונליות שלו כלל וכלל. להפך – העיצוב המודרני מתאפיין בפונקציונליות מקסימלית המאפשרת לנו לבשל בקלות רבה יותר. רק שהפעם אפשר לתלות את המחבת המעוצבת שלנו על הקיר ולא לדחוף אותה עמוק בתוך הארון.

ולסיום כמה דברי חוכמה

המשפט “המטבח הוא לב הבית” מעולם לא קיבל משמעות כלכך מדויקת, שכן בימינו הבישול הוא לא נחלת אם הבית בלבד, אלא חלק אינטגרלי ומושך גם את מי שלא מכין ארוחת 7 מנות, ומתמקד בהכנת
מנות בסיסיות וטעימות.

הזמנים השתנו והיתרונות ברורים – היום אנחנו מחפשים את הניראות והאחידות, ההתאמה של כל הבית לאופי שלנו ולעיצוב שגורם לנו לחייך כשאנחנו נכנסים לביתינו. זו הרי מטרת העל, ליצור מרחב נעים ואסתטי המשלב את כל הפריטים שאנחנו אוהבים, במקום שבו אנחנו אוהבים לראות אותם ולעשות בהם שימוש.
ולסיכומו של דבר, המטבח הוא כבר לא רק איזור הבישול אלא מקום מפגש, הזדמנות לשיחה, הזמנה לשלב את כל בני הבית בהכנת האוכל ובעצם ליצור חיבור וקירבה עוד לפני שלב הארוחה המשותפת.