עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

על מה לשים דגש בתעודה הגמולוגית של היהלום?

לתעודות גמולוגיות יש חשיבות מכרעת לרוכשים שרוצים להבטיח שהיהלום אותו הם רוכשים יהיה באיכות ובערך גבוהים. תעודות אלו ניתנות על ידי מעבדות גמולוגיות ומכילות מידע מפורט על מאפייני היהלום. עם זאת, לא כל התעודות הגמולוגיות נוצרות שוות, וחלקן עשויות לספק מידע שימושי יותר מאחרות. במאמר זה נדון במה לחפש ונדגיש בתעודה הגמולוגית של יהלום.

רשות האישורים

הדבר הראשון שצריך לחפש בתעודה גמולוגית הוא רשות האישורים. רשויות האישורים המכובדות ביותר הן המכון הגמולוגי של אמריקה (GIA) ו-American Gem Society (AGS). מוסדות אלו ידועים בתקני הדירוג המחמירים שלהם וזוכים לכבוד רב בתעשיית היהלומים. רשויות הסמכה ידועות אחרות כוללות את המכון הגמולוגי הבינלאומי (IGI) ואת המעבדה הגמולוגית האירופית (EGL). עם זאת, תקני הדירוג שלהם נחשבים פחות מחמירים מאלו של ה-GIA וה-AGS.

משקל קראט

משקל הקראט של יהלום הוא אחד הגורמים החשובים ביותר הקובעים את ערכו בכל סוגי הטבעות, גם כאשר אלו טבעות אירוסין מעוצבות. זה גם אחד הפרמטרים הקלים ביותר לאימות, מה שהופך אותו למרכיב קריטי בכל תעודה גמולוגית. משקל הקראט צריך להיות רשום בצורה בולטת בתעודה וצריך להיות מלווה במדידה ברורה ומדויקת של מידות היהלום.

דרגת צבע

דרגת הצבע של היהלום היא גורם מכריע נוסף שקובע את ערכו. סולם דירוג הצבעים של GIA נע בין D (חסר צבע) ל-Z (צהוב או חום). יהלומים הנופלים בטווח D עד F נחשבים ל”חסרי צבע” או “כמעט חסרי צבע” והם בעלי הערך הגבוה ביותר. יש לרשום את דרגת הצבע בתעודה, ולציין אם היהלום עבר טיפול להעצמת צבעו.

ציון בהירות

דרגת הניקיון של יהלום מתייחסת למספר וסוג התכלילים (פגמים פנימיים) ופגמים (פגמים חיצוניים) באבן. סולם דירוג הבהירות של GIA נע בין Flawless (ללא תכלילים או פגמים הנראים בהגדלה של פי 10) לכלול (תכלילים גלויים לעין בלתי מזוינת). כמו צבע, בהירות היא גורם חיוני בקביעת ערכו של יהלום. יש לרשום את ציון הבהירות בתעודה, יחד עם תיאור של תכלילים או פגמים.

חיתוך

החיתוך של היהלום מתייחס לפרופורציות, לסימטריה ולליטוש שלו. ליהלום שליטוש היטב יהיה זוהר ואש מקסימליים, מה שהופך אותו ליותר ערך מיהלום בעל חיתוך גרוע. סולם הדירוג GIA לחתוך נע בין מצוין לדל. יש לרשום את דרגת החיתוך בתעודה, יחד עם תיאור הפרופורציות, הסימטריה והליטוש של היהלום.

 

לסיכום, תעודה גמולוגית היא מסמך מכריע המספק מידע מפורט על מאפייני היהלום. בעת רכישת יהלום, חיוני לעיין היטב בתעודה ולוודא שהיא מכילה את כל המידע הדרוש. על ידי שימת לב לרשות האישורים, משקל קראט, דרגת צבע, דרגת ניקיון ודרגת חיתוך.