עדכון מיולי 2018: לאחרונה חסמנו משתמשים והסרנו עשרות מאמרים שהיו מועתקים או כתובים בזילזול בצורה גסה. אם תכתבו מאמרים מקוריים, תשייכו אותם לקטגוריה המתאימה ותוציאו קישורים במידה הוגנת, אין לכם מה לדאוג
אנחנו בודקים את המאמרים מדי פעם ומי שיזלזל וינצל את הבמה לרעה, חבל על הזמן שלו ושלנו - המאמרים יוסרו והוא יחסם!

על צוואות וחתונות

רו”ח אלון ברוידא מומחה להעברת עסקים ורכוש מדור לדור

מחבר  הספר “במשפחה שלנו זה לא יקרה  –   על מה שמחבר  משפחה, כסף, רכוש ועסקים”  בהוצאת כנרת זמורה ביתן

צוואה אינה מסמך משפטי בלבד כפי שרואים אותו עורכי הדין, צוואה היא תוצר של החלטות שנוצרו והתגבשו על בסיס רצונות, צרכים ויכולות של אנשים. אני אוהב לדמות צוואה לטקס נישואים. טקס שאורך כמה דקות בלבד, אבל קדמו לו שלבים רבים של ערכים, חינוך, היכרות, הסכמות, הבנות ויחסים. רק לאחר שעברנו את כל אלה, תהליך משמעותי ולא קצר, אנחנו מוכנים לטקס עצמו שאורך, כאמור, רק כמה דקות, אבל נותן ביטוי להחלטה שלנו שמכל האנשים בעולם בחרנו לחיות יחדיו.

אלון ברוידא מרחיב עוד: גם צוואה מהווה טקס נישואים. טקס שגורם ליצירת שותפויות בין אנשים או למניעתן של שותפויות. לא ניתן להגיע לתוצאות חיוביות ללא הכנות מתאימות והבנות מתאימות. קודם לעריכתה של צוואה יש להשקיע זמן רב בהבנת הרצונות, הצרכים והיכולות, ובהבנת המשמעויות של הפתרון שבו בחרנו למשפחה ולעסק.

מי שמנסה לכתוב צוואה מבלי לשתף את היורשים הפוטנציאליים במחשבה על תוצאות הנכתב בצוואה, ימצא את עצמו זורע הרס, איבה ומחלוקת בעסק ובמשפחות הסובבות אותו, תוך תשלום מסים גבוה ומיותר.

זכור היטב המקרה שבו לאה אייזנברג, אלמנתו של המיליארדר שאול אייזנברג, שניהלה משפט רווי רגשות בעקבות הצוואה שהותיר בעלה, לא הגיעה במכוון ללוויה של בתה, שהתייצבה כנגדה במהלך המאבק המשפחתי על הירושה. האם הייתם רוצים שגם במשפחה שלכם זה יקרה? האם לשאול אייזנברג, שהקים בחייו אימפריה שמעטים זכו לבנות שכמותה, חסר כסף לתכנון המשכיות? מה שכן חסר לו זו המודעות לבעיה. מודעות שהיא הבסיס לגיבוש הפתרונות.